Mbreti Lir

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Teksa Glosteri i prezanton Kentit te birin e tij te jashteligjshem, Edmundin hyn mbreti Lir bashke me Gonerilen dhe te shoqin e saj, Albanin dhe dy bijat e tjera. Mbreti mban nje fjalim para te gjitheve dhe vendos te ndaj fronin e tij midis vajzave te cilat do e marin pjesen e tyre sipas merites. Flet me e madhja dhe me pas Regana. Ato zgjedhin fjalet me te bukura per te pershkruar dashurine qe kane per babain e tyre. Mbeti ne fund Kordelja. Ajo ne krahasim me motrat e saj nuk tha asgje. Dashuria e saj per te atin ishte si nje dashuri qe e ka per detyre cdo femije. As me shume as me pak. Mbreti plak pasi i degjoi keto fjale u terbua dhe e fyeu me fjalet me te renda Kordeljan. Ajo nuk e kundershtoi por Kenti nuk mund te binte dakort me fjalet e mbretit dhe per kete arsye ai i shpjegoi se heshtja nuk eshte shenje ligesie. Liri behet gati te nxjerr shpaten por ndalohet nga Albani dhe Kornuolli. Mbreti vendos qe ta syrgjynos Kentin dhe i jep vetem 5 dite kohe. Nderkohe Duka i Burgundit dhe mbreti i Frances ndodheshin aty per te kerkuar doren e Kordeljas. Mbreti iu drejtua dukes duke i thene se nese do ta merrte per grua nuk do kishte per prike asgje vec urrejtjes se tij dhe duka i cili e maste dashurine me para nuk pranoi te martohej me Kordeljan. Atehere mbreti i Frances duke nxjerr ne pah virtytet e Kordeljas e merr ate per grua. Te gjithe dalin ndersa Kordelja u jep lamtumiren te motrave te saj. Pas kesaj dy motrat mbeten vetem dhe fillojne te thurin plane per te shpetuar nga tekat dhe kapricot e babait te tyre.

Edmundi nga ana tjeter eshte duke vene ne zbatim planin e tij djallezor i cili do te sjell percarjen midis Edgarit dhe Glosterit.

Gonerila urdheron Osvaldin qe te tregohen te lodhur nga sherbimi dhe te mos tregohen te perpikte ne kryerjen e urdherave te mbretit. Kenti ishte maskuar dhe donte qe Liri t'i besonte si sherbetor. Maskimi i tij s'u vu re fare nga Liri dhe ai tashme ishte bere sherbetori i Lirit. Osvaldi nuk iu bind urdhrave te mbretit sic e porositi Gonerila dhe Liri u zemerua sa e goditi dhe e nxori jashte. Ai thirri te bijen dhe pas nje debati ai terbohet ne piken me kulmore te tij kur Gonerila ve ne dyshim numrin e kaloresve qe duhet t'i sherbejne mbretit. Ai e ofendon Gonerilen dhe Loloja i cili ka qendruar aty gjate gjithe bisedes thoshte ndonje shprehje e cila e tensiononte me shume situaten. Kjo ndodhte pershkak se gjithcka qe po thuhej ishte e vertete. Pasi u largua mbreti Gonerila bisedoi me te shoqin per gjendjen ne te cilen ishin katandisur. Ajo mendonte se Albani kishte mungese te gjykimit nga sjellja e tij e bute.

Kurani lajmeron Edmundin qe do te vinte per vizite Regana dhe burri i saj, duka i Kornuollit. Ai mendon se eshte koha me e mire per te vene ne zbatim planin e tij. Therret Edgarin dhe e porosit te arratiset sepse babai e kishte gjetur vendin kur fshihej. Edgari naiv e beson te vellane dhe largohet. Para se i ati te hynte ne dhome Edmundi qellon veten me shpate dhe fajson Edgarin. Glosteri u betua se nese do ta kapte Edgarin do ta vriste dhe gjithe trashegimin do t'ia pasonte Edmundit. Kornuolli dhe Regana habiten nga veprimi i Edgarit dhe shpresojne qe ai te kapet sa me shpejte. Teksa ata po bisedonin jashte Kenti i sulet Osvaldit per ta vrare por ai bertet per ndihme dhe te gjithe dalin jashte per te pare c'po ndodhte. Sigurisht qe Kentin nuk e njihte asnje dhe ata u habiten kur degjuan ofendimet dhe sharjet qe Kenti dha per Osvaldin. I shoqi i Reganes, duka i Kornuollit vendosi ta prangos Kentin dhe pse Glosteri i tha se madheria e tij do te fyhej rende kur ta merrte vesh se robi i tij ishte trajtuar ne kete menyre. Pasi te gjithe largohen Kenti lexon letren dhe kupton se ishte Kordelja. Ajo e kishte kuptuar qe Kenti po jetonte ne fshehtesi dhe shpresonte qe vuajtjet e tij te kishin nje zgjidhje. Teksa ndodhi e gjithe kjo, Edgari po largohej gjithnje e me shume dhe shpresonte te mos e gjente njeri. Ai do te vishej me rroba te leckosura, do te lyhej me balte dhe do te nxinte keshtu fytyren. Vetem ne ate menyre ai do te shpetonte sepse asnje s'do t'i afrohej. Liri i cili pa sherbetorin e tij te prangosur u zemerua shume. Ai pyeti Kentin se kush e kishte prangosur dhe e verteta s'mund t'i besohej edhe pse Kenti ngulte kembe se ate e kishin prangosur vet e bija dhe i shoqi i saj. Mbreti e pyeti se cila ishte arsyeja e kryerjes se ketij veprimi dhe Kenti i'u pergjigj duke i thene se ishte perleshur me Osvaldin, sherbetorin besnik te Goneriles. Teksa mbreti nuk ishte aty Kenti me Lolon perfituan nga rasti dhe biseduan. Loloja serisht fliste me fjalet e tij te medha sic e kishte zakon. Edhe pse Regana dhe i shoqi kishin mberritur aty nuk e takuan mbretin. Ai udheroi Glosterin t'i lajmeronte te vinin aty dhe Glosteri i pergjigjet duke i thene se ata jane shume te lodhur nga rruga. Mbreti ndihet i revoltuar dhe pas kembnguljes se tij Regana dhe duka i Kornuollit shkojne per ta takuar. Pas pak castesh vjen dhe Gonerila. Ata bisedojne dhe mbreti kerkon te qendroj aty tek Regana por ajo nuk pranon sepse nuk kishte kushtet e duhura dhe i kerkon atij te shkoj te jetoj serisht me Gonerilen. Mirpo mbreti Lir thote se me mire te shkoj tek Kordelja dhe t'i lutet burrit te saj sa per nje kafshate buke sesa te jetoj me Gonerilen te cilet e ofendon rende per ato qe kishte thene. Fillon nje shtrengate e madhe por Liri nuk qendron me aty dhe i hipen kuajve per t'u larguar. Regana urdheron te mbyllen portat dhe komenton me te motren sjelljen e babait te tyre

[12/2, 11:40] Biebs's Bæ: Moti shume i keq pershkruante fare mire gjendjen e mbretit. Ai ishte marrosur. Nuk kishte me arsye. Prane tij ndodhej Loloja i cili perpiqej t'ia hiqte mendjen nga fatkeqesite qe i kishin ndodhur duke thene ato shakate e tij por asgje nuk ndryshoi. Liri i drejtohej furtunes dhe shiut duke iu lutur te vazhdonin ta trazonin motin sa me shume. Kenti i cili ia donte te miren u kujdes per te dhe e futi ne nje kasolle. Aty ata pane se ishte Edgari. Sigurisht qe ishte ai por qe as nuk njihej fare pasi e kishte transformuar veten ne nje varfanjak te lajthitur. E quante veten Tomi i gjore dhe bente si i cmendur. Veprimet e tij pothuajse ishin njesoj si te mbretit Lir. Ai e pyeste Edgarin perse ishte katandisur ne kete gjendje apo mos valle kishte pasur te njejtin fat si vet ai. Edmundi nga ana tjeter merr vesh se te atit i kishte ardhur nje leter nga Franca dhe armiku se shpejti do te mund te pushtonte vendin. Babai e porositi te mos thoshte asgje por ky ishte nje rast i mire per t'u dukur para dukes se Kornuollit dhe pse jo te merrte nje shperblim te mire. Ai ja jep letren dukes i cili urdheron menjehere te kapet Glosteri. Glosteri shkoi ne kasollen ku ndodhej mbreti per ta paralajmeruar se do te vinin per ta vrare dhe keshtu qe duhet te nisej sa me pare per ne Dover. Ai kthehet prape ne keshtjelle ku kapet nga duka i Kornuollit. Ate e lidhin ne karrige dhe e marrin ne pyetje. Pasi e ofenduan per tradhetine e tij Kornuolli i nxjerr njerin sy. Njeri prej sherbetoreve i kundervihet atij dhe Kornuolli plagoset ne perleshjen me shpata ndersa sherbetori vdes sepse Regana e qellon pabesisht ne shpine. Atehere Kornuolli i nxerr dhe syrin tjeter Glosterit. Ne mes dhimbjes ai i lutet te birit ta shpetoj por ne krahasim me ate qe priste ai pesoi nje zhgenjim sepse zbuloi se i biri ja kishte punuar pas kraheve dhe gjithcka qe kishte thene per Edgarin ishin genjeshtra. Sipas urdhrit te dukes, Glosterin e flakin jashte keshtjelles

Pasi Glosteri kishte dale ne rruge te madhe ate e shoqeron bujku plak deri tek Edgari. Edgari vazhdoi lojen e tij edhe pse dhimbja e pikellonte per te atin. Te shkretit plak ia kishin nxjerre te dy syte dhe tani i duhej ndihma e te birit i cili hiqej si nje plak i marre per te shkuar ne Dover. Gonerila shkon tek i shoqi dhe habitet nga fakti se ai nuk kishte dale per ta pritur. Osvaldi i shpjegon se ai ka nje arsyetim ndryshe nga te gjithe dhe mendon se te gjithe e shikojne ngjarjen perseprapthi. Ajo i shkon Albanit per te biseduar dhe aty ai shprehet qarte per qendrimin qe ka vendosur te mbaj. Ai e quan djall, kuceder e cila fshihet pas fytyres se saj. Teksa ata po debatonin aty hyn lajmetari i cili jep lajmin se Kornuolli kishte vdekur. Gonerila merr letren qe i kishte derguar e motra dhe largohet. Albani pyet lajmetarin per ngjarjen qe ndodhi dhe lajmetari ia shpjegoi te gjitha nje me nje. Albani u betua qe do te hakmerrej per Glosterin si shperblim i dashurise qe ai i kishte falur. Kenti me fisnikun ndodheshin diku afer Doverit. Kenti e pyet ate se pse mbreti i Frances ishte kthyer dhe nese mbreteresha e kishte marre letren e tij. Ajo ishte me fatkeqja nga te gjithe sepse babai e perzuri dhe tani po vuan sepse nuk e shikon dot te atin e saj ne kete gjendje. Ne nje ane tjeter te fushes ndodhet Kordelja e cila kerkon nje kure per te sheruar mendjen e babait te saj e cila u cmend nga intrigat e planet e motrave te liga. Teksa ushtria po perparonte ne keshtjellen e Glosterit, Regana i jep porosi Osvaldit qe t'i thoje te motres se ajo tashme eshte e ve dhe ajo e meriton Edmundin me shume se Gonerila. Osvaldi niset per te gjetur Edmundin dhe te vrase Glosterin sepse ai perbente nje rrezik per te gjithe. Ne disa vise prane Dovrit ndodhej Edgari me te atin prane nje shkembi prej te cilit do te hidhej Glosteri. Ai u hodh pasi i dha shperblimin Edgarit por ra ne ate vend. Ai shpeton dhe nuk vdes. Aty vjen Liri i cili flet percarte si pasoje e humbjes se arsyes dhe teksa Edgari e degjonte mendonte se edhe pse i cmendur gjykimi qe Liri kishte ishte i thelle. Aty vjen Fisniku i cili e merr mbretin dhe keshtu Egari ngelet perseri vetem me te atin. Aty vjen Osvaldi dhe kerkon te vras Glosterin por ndalohet nga Edgari dhe vdes pas nje dyluftimi. Kordelja e falenderon Kentin dhe ai i lutet qe ta ruaj te fshehte indeditetin e tij. Liri dergjej ne shtrat dhe mjeku po bente c'mos per ta sheruar. Kur Liri u zgjua ai ndodhej serisht ne gjendjen e tij prej te marri por me pas ai e njohu te bijen e tij Kordrdeljan dhe asyeja iu kthye. Tani qe ai e kuptoi ku ndodhej filloi qe te qante dhe duke ofenduar veten ai i tha te bijes se kishte cdo te drejte per ta urryer. Pasi u sqarua situata Kordelja e mori Lirin dhe e coi ne nje dhome tjeter. Aty ai iu shfajsua te tjereve dhe te gjithe u laguan pervec Kentit dhe fisnikut. Fisniku i tha Kentit se pasi vdiq Kornuelli vendin e tij e zuri Edmundi dhe Edgari ishte arratisur bashke me Kentin ne Gjermani. Lufta ishte duke u afruar

Para se te niseshin per lufte Edgari i veshur tebdil hyn dhe i jep letren Albanit. Letren qe gruaja e tij i ka shkruar Edmundit. Lufta mbaroi. Franca humbi dhe Kordelja me mbretin Lir u kapen rob. Edmundi urdheroi nje oficer te vriste Kordeljan duke e bere te duket si vetvrasje ne kembim te nje shperblimi. Fituesit u mblodhen bashke. Albani i kerkoi roberit e luftes, pra Lirin e te bijen qe t'ia jepte atij por Edmundi nuk pranoi dhe kjo solli nje konflikt.Duke qene se Albani e dinte tashme se gruaja e tij e tradhetonte ai vendos t'iu tregoj atyre letren dhe e quan Edmundin tradhetar duke e ftuar ne nje dyluftim. Aty vjen Edgari dhe ai tregon se ku ka qene gjate gjithe kohes. Babai i tij tani kishte vdekur. Pikellimi i madh ia ndali zemren. Pervec kesaj ai tregon dhe se Kenti ka bere nje veprim qe asnje sdo ta bente dhe e mbrojti mbretin Lir.Teksa ai po rrefehej aty hyn nje oficer dhe lajmeron se Gonerila dhe Regana kishin vdekur. Aty Edmundi kujtohet per denimin qe dha per Kordeljan dhe shkon ta ndaloj sa s'eshte vone por ajo tashme kishte vdekur. Aty hyn Liri me trupin e saj ne krahe dhe ja plase vajit per bijen e tij. Ashtu i pikelluar dhe pasi e humbi arsyen ai u shtri mbi trupin e saj te ftohte dhe vdiq.