McLaren MP4-22

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
MP4-22 në garën e dytë të sezonit të vitit 2007 të cilën garë e fitoi po kjo veturë me pilotin Fernando Alonso.

McLaren MP4-22 është Formula 1 veturë e Vodafone McLaren-Mercedes për sezonin garues Formula 1 2007. Vetura u pa në publik për herë të parë gjatë testimeve në qarkun Circuit de ValenciaSpanjë15 janar të vitit 2007. Në garën e parë vetura arriti pozitën dytë dhe të katërt në kualifikime dhe të dytën dhe të tretën në fund të garës nga pilotët Fernando Alonso dhe Lewis Hamilton.

2007 Season[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të dhënat
Emri i vetuës McLaren MP4-22
Kategoria Formula 1
Konstruktorët McLaren
Dizajneri Pat Fry
Ekipi Vodafone McLaren Mercedes
Pilotët 1. Fernando Alonso
2. Lewis Hamilton
Motori Mercedes-Benz FO 108T
Kapaciteti 2.4 litra
Ndërresa 7 për përpara dhe 1 për prapa
Derivati Mobil 1
Goat Bridgestone Potenza
Debitimi 2007 Australian Grand Prix
Gara 10
Fitore 5

Sipas ekipit McLaren vetura MP4-22 ka kapacitete të avancuara enxhinerike dhe zgjedhje të reja aerodinamike.

17 janar të vitit 2007, Fernando Alonso kompletoi një test të veturës në qarkun Ricardo Tormo, qark ky në Valencia, duke arritur xiron më të shpejtë në kohë 1:12.050.

Gjat testimit në qarkun në Catalunya1 maj të vitit 2007, Pedro de la Rosa me krahë të përparëm të ri dhe me dizajn unik të cilët mund të përdoren gjer në fund të sezonit.

Sponsorët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Ekipi Motori Gomat Piloti 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 Points WCC
2007 McLaren Mercedes-Benz V8 B Gara AUS Flag of Australia.svg MAS Flag of Malaysia.svg BHR Flag of Bahrain.svg ESP Flag of Spain.svg MON Flag of Monaco.svg CAN Flag of Canada.svg USA Flag of the United States.svg FRA Flag of France.svg GBR Flag of the United Kingdom.svg EUR Flag of Europe.svg HUN Flag of Hungary.svg TUR Flag of Turkey.svg ITA Flag of Italy.svg BEL Flag of Belgium.svg JPN Flag of Japan.svg CHN Flag of the People's Republic of China.svg BRA Flag of Brazil.svg 138* 1ri*
Fernando Alonso 2 1 5 3 1 7 2 7 2 1 4
Lewis Hamilton 3 2 2 2 2 1 1 3 3 9 1

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Themeluesi: Flag of New Zealand.svg Bruce McLaren     Ekipi: Flag of the United Kingdom.svg Ron Dennis | Flag of the United Kingdom.svg Martin Whitmarsh | Flag of Germany.svg Norbert Haug | Flag of the United Kingdom.svg Mike Coughlan

Veturat:  M2B · M4B · M5A · M7A · M7B · M7C · M7D · M9A · M14A · M14D · M19A · M19C · M23 · M26 · M28 · M29 · M29F · M30 · MP4 (MP4/1) · MP4B (MP4/1B) · MP4/1C · MP4/1E · MP4/2 · MP4/2B · MP4/2C · MP4/3 · MP4/4 · MP4/5 · MP4/5B · MP4/6 · MP4/6B · MP4/7A · MP4/8 · MP4/9 · MP4/10 · MP4/10B · MP4/10C · MP4/11 · MP4/11B · MP4/12 · MP4/13 · MP4/14 · MP4/15 · MP4-16 · MP4-17 · MP4-17D · MP4-18 · MP4-19 · MP4-19B · MP4-20 · MP4-21 · MP4-22 · MP4-23 · MP4-24