Mecklenburg-Vorpommern

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Flamuri zyrtar
Flag of Mecklenburg-Western Pomerania (state).svg
Flamuri shtetëror Emblema
Flag of Mecklenburg-Western Pomerania (state).svg Coat of arms of Mecklenburg-Western Pomerania (great).svg
Statistika
Kryeqyteti: Schwerin
Hapësira: 23.174,17 km²
banorë: 1.697.800 (31 gusht. 2006)
Dendësija e popullsisë: 73 Banorë në km²
Website: http://www.m-v.de]
ISO 3166-2: DE-MV
Politika
Kryeministri: Erwin Sellering (SPD)
Partia në pushtet: SPD dhe CDU
Harta
Deutschland Lage von Mecklenburg-Vorpommern.svg

Mecklenburg-Vorpommern shtrihet në veri të Republikës Federale Gjermane, kryeqyteti i saj është Schwerin. Shpesh emri shënohet dhe me shkrurtesat MV ose dhe MVP. Dhe disa që nuk janë të vendit ndryshe e quajnë dhe me shkurtesën Mek-Pomë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Schloss Schwerin
Mecklenburg & Pomerania

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arsimimi
Sporti

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Mecklenburg-Vorpommern – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale