Medea Chakhava

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Medea Chakhava (Gjeorgjisht: მედეა ჩახავა) (15 maj 1921 - 7 shtator 2009) ishte një aktore teatri dhe filmi në Gjeorgji.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Chakhava u lin më 15 maj 1921, në Martvili të Gjeorgjisë. Babai i saj ishte mjek i njohur gjeorgjian, Vasil Chakhava. Chakhava u shfaq fillimisht në Teatrin Rustaveli në vitin 1941 dhe bëri debutimin e saj në film në vitin 1942. [1] Chakhava më vonë u diplomua nga Universiteti Shtetëror i Teatrit dhe Filmit në 1944. Ajo u bashkua me kompaninë e Teatrit Rustaveli në Tbilisi pas diplomimit të saj.

Midis çmimeve shtetërore që i dhanë Chakhava gjatë karrierës së saj, korrierë e cila u shtri si Bashkimi Sovjetik dhe Republika e pavarur e Gjeorgjisë, ishte titulli i Artistes Kombëtare.[1]

Një yll me emrin e saj ishte i përkushtuar jashtë Teatrit Rustaveli në 2006.[1]

Medea Chakhava vdiq më 7 shtator 2009, në moshën 88 vjeçare.[1]

Burime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c "Medea Chakhava dies at 88". Rustavi 2. 7 shtator 2009. Arkivuar nga origjinali origjinali më 16 shkurt 2012. Marrë më 2009-09-10. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)