Medea Jugeli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Medeya “Mzia” Jugeli ( 1 gusht 1925- 8 janar 2016) ishte një gjimnaziste gjeorgjiane. Ajo garoi dhe mori pjesë në Lojërat Olimpike verore në 1952, duke u pozicionuar në 15 vendet e para në të gjitha aktivitetet e gjimnastikës, si dhe duke fituar një medalje të artë e një medalje argjendi. Ajo ka marr rreth 7 çmime në vitet 1946, 1947 dhe 1951-1955. Pas daljes në pension ajo punoi si trajnere gjimnastike. Ajo vdiq në Tbilisi në 2016 në moshën 90 vjeçare.[1]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]