Jump to content

MediaWiki

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
MediaWiki
Logoja zyrtare me moton
Pamje nga ekrani i kompjuterit
Faqja kryesore e Wikipedias anglisht me versionin MediaWiki 1.24
AutorMagnus Manske, Lee Daniel Crocker
ZhvilluesFondacioni Wikimedia dhe vullnetarët e MediaWiki
Versioni i parëjanar 25, 2002; 22 vite më parë (2002-01-25)
Gjuhet e programimitPHP
Sistemi operativWindows, OS X, Linux, FreeBSD, Solaris, NetWare
Madhesia e skedarit~30 MB
Gjuhët e mundshme207[1] gjuhë
Përdoret përWiki
LicencaGPLv2+[2]
Faqja zyrtaremediawiki.org

MediaWiki është një aplikacion wiki i lirë dhe me burim të hapur. Fillimisht i zhvilluar nga Magnus Manske dhe është përmirësuar nga Lee Daniel Crocker, dhe përdoret në shumë faqe të internetit, duke përfshirë Wikipedia, Wikifjalori dhe Wikimedia Commons.[3][4] Është e shkruar në gjuhën programuese PHP dhe e ruan përmbajtjen në një bazë të dhënash. Ngjashëm si WordPress, që është i bazuar në një licencim dhe arkitekturë të ngjashme, edhe MediaWiki është bërë softueri dominuese kategorinë e tij.

Licenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zhvillimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Supported languages". translatewiki.net. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Copyright". mediawiki.org. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Magnus Manske's announcement of "PHP Wikipedia", wikipedia-l, 2001-08-24
  4. ^ Barrett, Daniel J. (tetor 2008). MediaWiki. O'Reilly Media. ISBN 978-0-596-51979-7. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]