Mehë Uka

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Mehë Uka
Lindi më 20/12/1962
Vdiq më 29/12/1996
Kombësia Shqiptar
Çmime Urdhri Hero i Kosovës

Mehë Uka ishte arsimtar, i burgosur politik, atdhetar dhe i dekoruar si Hero i Kosovës. Mehë Uka lindi më 20 dhjetor 1962 në Bajgorë ku edhe kreu shkollën fillore. Të mesmen e vazhdoi në Mitrovicë kurse në Prishtinë diplomoi në Universitetin e Prishtinës, në Fakultetin e shkencave matematikore. Kurse më 29 dhjetor të vitit 1996, në fshatin Lushtë, Komuna e Mitrovicës, u vu në pritë nga ushtria serbe ku edhe u vra.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]