Jump to content

Mehmed Ali Pasha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mehmet Ali Pasha

Mehmed Ali Pasha, i njohur në folklorin dhe historiografinë shqiptare Mehmed pashë Maxharri (Magdeburg, 18 nëntor 1827 - Gjakovë, 7 shtator 1878) ka qenë marshall i Perandorisë Osmane me prejardhje franko-gjermane.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

U lind Ludwig Karl Friedrich Detroit (haset edhe me emrin Carl Detroy).

Pas Kongresit të Berlinit Mehmed Aliu u dërgua menjëherë në zonën kufitare ndërmjet Malit të Zi dhe Shqipërisë, për të shtypur një kryengritje. Në moshën 50 vjeç Mehmet Ali Pasha u vra më 7 shtator 1878 në Gjakovë nga ana e kryengritësve shqiptarë të udhëhequr nga Sulejman Vokshi. Ky moment njihet ne historine shqiptare me emertimin "Aksioni i Gjakovës". Permendet edhe ne librin "Lahuta e Malcise", te Atë Gjergj Fishtes.

Literatur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Frashëri, Kristo (2002). Prifti, Kristaq, ed. Historia e Popullit Shqiptar (in Albanian). 2. Toena. ISBN 99927-1-623-1.
  • Joseph Risse: Mehemed Ali Pascha. In: Historische Kommission für die Provinz Sachsen und für Anhalt (Hrsg.): Mitteldeutsche Lebensbilder, 3. Band: Lebensbilder des 18. und 19. Jahrhunderts. Selbstverlag, Magdeburg 1928, S. 469–480.
  • Mieste Hotopp-Riecke: Ein Osmane aus Magdeburg. Mehmed Ali Pascha. In: Theilig, Stephan / Brandenburg-Preußen-Museum Wustrau (Hrsg.): Türcken, Mohren und Tartaren - Muslime in Brandenburg-Preußen. Katalog zur Sonderausstellung vom 23. März bis 5. Oktober 2014 im Brandenburg-Preußen Museum Wustrau, 1. Aufl., Rombach-Verlag, Freiburg im Breisgau, 2014, S. 54–56.
  • Theodor Heuss: Mehemed Ali. In: ders.: Schattenbeschwörung. Randfiguren der deutschen Geschichte. Wunderlich, Stuttgart/Tübingen 1947, Neuausgabe: Klöpfer & Meyer, Tübingen 1999, ISBN 3-931402-52-5