Mehmed Hoxha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Mehmed Hoxha (1908 – 1987) aktivist dhe luftëtar gjatë Luftës së Dytë Botërore, shqiptar nga Kosova.

Mehmedi më 1 janar 1944 nga ana e komunistëve u emërua në postin e Udhëheqësit të Komitetit Çlirimtar Popullor për Krahinën Socialiste Autonome të Kosovës.[1]

Burimi i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ b:Vitviteja/Presidenca e Rep. Kosovës


Stub biografi.png Ky artikull që ka të bëjë me një biografi individi është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.