Mehmet Elezi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Mehmet Elezi është publicist, shkrimtar, gjuhëtar dhe diplomat shqiptar.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

U lind më 16 maj 1949, në Tropojë, Shqipëri. Eshtë diplomuar në Universitetin e Tiranës (1971) për gjuhë e letërsi shqipe dhe më pas është specializuar për filozofi (1978-1979).

Ka punuar si gazetar dhe drejtues në shtypin qendror shqiptar. Në Kongresin e 8-të Bashkimit të Rinisë së Punës së Shqipërisë u zgjodh Sekretar i Parë i Komitetit Qendror. Ishte shef i Mjeteve të Informacionit në Partinë e Punës.

Pas viteve '90 shërbeu si këshilltar i presidentit Sali Berisha[1].

Gazetar i lirë (opinionist), pedagog (i jashtëm) në Universitetin e Tiranës në departamentet e filozofisë e të gazetarisë, drejtor i një qendre joqeveritare studimesh (Instituti i Studimeve Ndërkombëtare e Strategjike, themeluar prej tij më 1994, i pari i këtij lloji në Shqipëri) dhe diplomat. Që nga 2006 është ambasador i Republikës së Shqipërisë në Konfederatën Zvicerane (Bernë) dhe në Prinicipatën e Lihtenshtejnit.

Veprat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Letërsi artistike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Poezi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Zhurmojnë ujvarat, 1970
 • Kurrë s’jam ndalur, 1996
 • Nën një flok të përlotur bore, 2005
 • Ulurimë ujku, 2010

Prozë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 24 orë me të vdekurit (tregime), 1997
 • Varri i fatit (roman), Tiranë 1998; Paris 2002 (“Le tombeau du destin”).
 • Dita e tetë e javës (roman) 1998
 • Kalendari i Noes (roman), 2000
 • Ujdhesa e askujt (roman), 2007
 • ADN-ja e korbave (roman), 2009
 • Ngjarje në Hotel M. (roman), 2010
 • Romeo as Zhuljeta (roman), 2011
 • Ftesë përmes reve" (roman), 2012

Publicistikë dhe sprova[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Ajo që më ndjek pas, 1990 (shënime udhëtimi)
 • Shansi i tretë, 1993
 • Gjeostrategjia tjetër, 1996
 • Kosova midis politikës e realpolitikës, 1999
 • Nuk isha student i dhjetorit, 2011

Gjuhësi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Autor edhe i një numri të madh shkrimesh publicistike e studimore të botuara ose të mbajtuar nëpër takime e konferenca brenda dhe jashtë vendit.

Burime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Abrahams F., Berisha zhvarrosi Josif Pahkon, nuk e njoftoi Gramozin, voal.ch, 8 janar 2016.