Mehmet Reshit Pasha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mehmed Reshid Pasha

Reşid Mehmed Pasha (1780–1839), i njohur edhe si Kütahı (Greek: Μεχμέτ Ρεσίτ πασάς Κιουταχής), ka qene një gjeneral osman dhe veziri i madh ne gjysmën pare te shekullit te 19, luan një rrol ne lufta greke për pavarësi[1].

Fillimet e jetës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Reşid Mehmed ka lindur ne Gjeorgjia, ka qene i biri i një prifti ortodoks grek. Si fëmijë, ai u kap si skllav nga turqit dhe u soll në shërbim të Kapudan Pashë Husrev Pasha së atëhershëm. Inteligjenca dhe aftësia e tij i bëri përshtypje zotërisë së tij dhe siguroi ngritjen e tij të shpejtë. Në vetëm 29 vjet, ai u emërua guvernator i Kütahya, nga ku mori sobriketën e tij.

Ne 1820, u dërgua nga sulltani Mahmuti II, se bashku me disa pashallarë, te shuante rebelimin e Ali Pasha te Janina kundër Porte.

Fushata në Shqiperie[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shtypi me dhune kryengritjet ne Shqiperi ne vitet nga 1830 deri me 1832, massacrant duke masakruar krerest e kryengritjes se viteve 1830 ne nje ftese qe u beri ne Manstir dhe i dha fund egzistenes se pashallekut gjysem te pavaraur ne Shkodër.

Është vrasësisë i 500 krerëve shqiptare ne masakrën e Manastirit, ndaj dhe ka hyre ne histori si shqiptar-vrasësi.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ İsmail Hâmi Danişmend, Osmanlı Devlet Erkânı, Türkiye Yayınevi, İstanbul, 1971 (Turkish)