Melania Trump

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Melania Trump
Melania Trump official portrait.jpg
Zonja e Parë e Shteteve të Bashkuara
Rol i supozuar
20 janar 2017
PresidentDonald Trump
PasardhësiMichelle Obama
Detaje personale
Lindi
Melanija Knavs

26 prill 1970
Novo Mesto, RS Sllovenia, RSF Jugosllavia (tash Sllovenia)
NënshtetësiaAmerikane
Partia politikeRepublikane[1]
Bashkëshort/eDonald Trump
22 janar 2005
FëmijëBarron Trump
Vendbanimi
Nënshkrimi

Melania Trump (/məlɑːniə/; lindur si Melanija Knavs më 26 prill 1970) është një ish-modele, biznesmene slloveno-amerikane, dhe zonja e parë aktuale e Shteteve të Bashkuara, si gruaja e presidentit të 45-të të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump.[2]

Melanija Knavs lindi në Novo Mesto dhe u rrit në Sevnica, në Republikën Jugosllave të Sllovenisë.[3] Ajo ka punuar si modele përmes agjencive në Milano dhe Paris, dhe u transferua në New York City më 1996.[4] Karriera e saj e modelimit u shoqërua me Irene Marie Models dhe Trump Model Management.[5]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Melanija Knavs lindi në Novo Mesto, RS Slloveni (asokohe pjesë e Jugosllavisë), më 26 prill 1970.[6][7] Babai i saj, Viktor Knavs (lindur në 24 mars 1944) ishte nga qyteti i afërt i Radeče dhe menaxhoi shitjet e makinave dhe motorëve për një prodhues shtetëror të automjeteve.[8][9] Nëna e saj Amalija (née Ulčnik) (lindur më 9 korrik 1945) erdhi nga fshati Raka.[10][11] Si fëmijë, Melania dhe fëmijët e tjerë të punëtorëve në fabrikë morën pjesë në shfaqjet e modës që shfaqnin veshje për fëmijë. Ajo ka një motër më të madhe, Ines, e cila është një artiste,[12] dhe një gjysmëvëlla më të madh, të cilin raportohet se nuk e ka takuar kurrë - nga marrëdhënia e mëparshme e babait të saj.[13]

Marrëdhënia me Donald Trump[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në shtator 1998, Knauss u takua me Donald Trump në një festë dhe çifti filloi të takohej[14] ndërsa Trump ishte në proces të divorcit të gruas së tij të dytë, Marla Maples. Divorci u përfundua në vitin 1999.[15] Knauss vazhdoi karrierën e saj të modelimit me revistat e saj amerikane, duke përfshirë In Style Weddings,[16] Revistën e Nju Jorkut, Avenue,[17] Philadelphia Style,[18] Vanity Fair,[19] dhe Vogue.[20] Në vitin 1999, çifti fitoi vëmendjen pas një interviste të çuditshme me Shock Howock Stern në emisionin e tij.[21]

Më 20 mars 2006, ajo lindi djalin e tyre, Barron William Trump. Ajo zgjodhi emrin e tij të mesëm, ndërsa burri zgjodhi emrin e tij të parë.[22]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Melania Trump votes in N.Y. primary". The Washington Post (në anglisht). 19 prill 2016. Arkivuar nga origjinali më prill 30, 2019. Marrë më qershor 14, 2018.
 2. ^ Jordan, Mary (30 shtator 2015). "Meet Melania Trump, a New Model for First Lady". The Washington Post (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më tetor 3, 2015. Marrë më tetor 1, 2015.
 3. ^ Otterbourg, Ken (27 gusht 2016). "The mystery that is Melania Trump". The State (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më dhjetor 1, 2016. Marrë më nëntor 30, 2016.
 4. ^ Gorman, Michele (14 mars 2016). "Why the presidential candidates' spouses are the most interesting ever". Newsweek (në anglisht). New York City: Newsweek Media Group. Arkivuar nga origjinali më mars 3, 2017. Marrë më mars 2, 2017.
 5. ^ "Melania Knauss" (në anglisht). The FMD. Arkivuar nga origjinali më nëntor 17, 2015. Marrë më nëntor 17, 2015.
 6. ^ Collins, Lauren (9 maj 2016). "The Model American: Melania Trump is the exception to her husband's nativist politics". The New Yorker (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më nëntor 19, 2018. Marrë më maj 3, 2016.
 7. ^ "O Melaniji je prvi poročal Dolenjski list" [The First to Report about Melania was Dolenjski List]. Dolenjski list [Lower Carniola Newspaper] (në sllovenisht). 10 nëntor 2016. Arkivuar nga origjinali më nëntor 11, 2016. Marrë më nëntor 11, 2016.
 8. ^ "Melania Trump Biography: Model (1970–)" (në anglisht). Biography.com (FYI / A&E Networks). Arkivuar nga origjinali më nëntor 21, 2016. Marrë më nëntor 22, 2016.
 9. ^ Greenhouse, Emily (17 gusht 2015). "Vitamins & Caviar: Getting to Know Melania Trump" (në anglisht). Bloomberg Politics. Arkivuar nga origjinali më gusht 30, 2015. Marrë më shtator 4, 2015.
 10. ^ "Tednik CELJAN" (në anglisht). Celjan.si. Arkivuar nga origjinali më maj 13, 2016. Marrë më nëntor 25, 2011.
 11. ^ "Melania Trump: Slovenian Model Legend" (në anglisht). 13 prill 2016. Arkivuar nga origjinali më korrik 17, 2016. Marrë më prill 20, 2016.
 12. ^ Klein, Betsy (22 shkurt 2017). "Melania Trump's sister shows rare behind-the-scenes look on social media". CNN (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më qershor 26, 2018. Marrë më qershor 26, 2018. Knauss, an artist, has also shared throwback images of her own fashion designs.
 13. ^ Rapkin, Mickey (17 maj 2016). "Lady and the Trump". Du Jour (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më korrik 15, 2017. Marrë më gusht 28, 2016.
 14. ^ Horowitz, Jason. "When Donald Met Melanie, Paolo Was There". The New York Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më nëntor 17, 2017. Marrë më dhjetor 29, 2017.
 15. ^ "After The Gold Rush". Vanity Fair (në anglisht). 1 shtator 1990. Arkivuar nga origjinali më janar 12, 2016. Marrë më shtator 1, 2016.
 16. ^ "Melania Trump - InStyle Weddings Magazine [United States] (March 2005) - FamousFix". FamousFix.com (në anglisht).
 17. ^ "Cover of Avenue magazine" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më prill 4, 2017. Marrë më prill 3, 2017.
 18. ^ "Cover of Philadelphia Style" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më prill 4, 2017. Marrë më prill 3, 2017.
 19. ^ "cover for Vanity Fair" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më shkurt 13, 2017. Marrë më prill 3, 2017.
 20. ^ "cover of Vogue" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më shkurt 13, 2017. Marrë më prill 3, 2017.
 21. ^ "Melania Trump: The unusual, traditional First Lady". BBC (në anglisht). 9 shkurt 2017. Arkivuar nga origjinali më korrik 10, 2018. Marrë më qershor 25, 2018.
 22. ^ Schneider, Karen S. (1 maj 2006). "Billion Dollar Baby: He Has Mom's Eyes, Dad's Lips, His Own Floor in Trump Tower and Doting Parents: Welcome to the World of Barron William Trump". People (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më shtator 25, 2015. Marrë më shtator 7, 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]