Jump to content

Melburni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Melburni
Melbourne
Qytet
(Nga lartë në të majtë deri posht djathtas) Qendra e qytetit, Stacioni hekurudhor Flinders Street, Përkujtimorja, Sheshi Federata, Stadiumi i Melburnit për Cricket, Ndërtesa e Ekspozitës Mbretërore.
(Nga lartë në të majtë deri posht djathtas) Qendra e qytetit, Stacioni hekurudhor Flinders Street, Përkujtimorja, Sheshi Federata, Stadiumi i Melburnit për Cricket, Ndërtesa e Ekspozitës Mbretërore.
Popullsia
 • Gjithsej4.529.500
Emri i banorëve30 gusht 1835

Melburni ose Melbourne ( /ˈmɛlbərn/, /ausˈmɛlbən/)[4][5] është kryeqyteti dhe qyteti më i populluar në shtetin Australian Victoria, dhe Emri i dytë më i populluarAustrali.[6]

  1. ^ "Greater Melbourne: Basic Community Profile". 2011 Census Community Profiles. Australian Bureau of Statistics. 28 mars 2013. Arkivuar nga origjinali (xls) më 11 shkurt 2014. Marrë më 9 prill 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "3218.0 – Regional Population Growth, Australia, 2012–13: ESTIMATED RESIDENT POPULATION, States and Territories – Greater Capital City Statistical Areas (GCCSAs)". Australian Bureau of Statistics. 3 prill 2014. Marrë më 8 prill 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) ERP at 30 June 2013.
  3. ^ "3218.0 – Regional Population Growth, Australia, 2012–13: Victoria: Population Density". Australian Bureau of Statistics. 30 prill 2013. Marrë më 9 prill 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Butler, S., red. (2013). "Melbourne". Macquarie Dictionary (bot. 6th). Sydney: Macmillan Publishers Group Australia 2015. 1952 pages. ISBN 978-18-7642-966-9. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Melbourne". Oxford Dictionaries. Oxford University Press. Arkivuar nga origjinali më 5 shkurt 2016. Marrë më 8 shkurt 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Australian Bureau of Statistics (25 tetor 2007). "Melbourne (Urban Centre/Locality)". 2006 Census QuickStats. Marrë më 9 prill 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]