Mençuria

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Urtësia që mbron rininë kundër dashurisë nga Meynier, c. 1810

Menquria, urtësia, sapizimi ose zgjuarsia është aftësia për të soditur dhe vepruar në mënyrë produktive duke përdorur njohuri, përvojë, mirëkuptim, sens të përbashkët dhe depërtim. Urtësia shoqërohet me atribute të tilla si gjykimi i paanshëm, dhembshuria, vetë-njohja eksperimentale, vetë-transcendenca dhe jo-bashkimi, dhe virtyte të tilla si etika dhe dashamirësia.

Urtësia është përcaktuar në shumë mënyra të ndryshme, duke përfshirë disa qasje të dallueshme për të vlerësuar karakteristikat që i atribuohen mençurisë.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]