Mercedes-Benz G-Class

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mercedes-Benz G-Class i Forcave Tokësore Kanadeze

Mercedes-Benz G-Class, ndonjëherë i quajtur G-Wagen (si shkurtim i Geländewagen) është një automobil me katër rrota i prodhuar nga Magna Steyr (ish Steyr-Daimler-Puch) në Austri dhe i shitur nga Mercedes-Benz. Fillimisht i zhvilluar si një fuoristradë ushtarake, më vonë modele më luksoze iu shtuan linjës. Në tregje të caktuara, ajo është shitur me emrin Puch si Puch G deri në vitin 2000.

G-Wagen karakterizohet nga stili i tij në formë kuti dhe ndërtimi trup mbi kornizë. Ai përdor tre diferenciale të kyçjes plotësisht, një nga automjetet e pakta të makinave të pasagjerëve që ka një veçori të tillë.

Pavarësisht prezantimit të një zëvendësimi të synuar, SUV unibody Mercedes-Benz GL-Class në 2006, G-Class është ende në prodhim dhe është një nga automjetet e prodhuara më gjatë në historinë e Daimler, me një hapësirë prej 43 vjetësh. Vetëm Unimog e tejkalon atë. Në vitin 2018, Mercedes-Benz lançoi një gjeneratë të dytë teknikisht të re, ende me vetëm ndryshime të vogla në dizajn.

Njësia e 400,000-të u ndërtua më 4 dhjetor 2020.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Mercedes-Benz G-Class", Wikipedia (në anglisht), 2022-12-19, marrë më 2022-12-26