Merkava

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Merkava

Merkava është një seri tankesh kryesore luftarake të përdorura nga Forcat e Mbrojtjes të Izraelit dhe shtylla kurrizore e korpusit të blinduar të IDF. Tanku filloi zhvillimin në vitin 1970 dhe gjenerata e tij e parë, Merkava mark 1, hyri në shërbim zyrtar në vitin 1979. Janë vendosur katër variante kryesore. Që nga viti 2022, Merkava mark 4 është versioni më i fundit. Merkava u përdor për herë të parë gjerësisht në Luftën e Libanit të vitit 1982. Emri "Merkava" rrjedh nga emri fillestar i programit të zhvillimit të IDF.

Tanku u zhvillua në Divizionin e Mjeteve Luftarake Merkava dhe të Blinduara të Ministrisë së Mbrojtjes të Izraelit dhe shumica e pjesëve të tij prodhohen në Izrael. Merkava ishte projektuar për të siguruar mbrojtje maksimale për ekuipazhin e saj, dhe për këtë arsye armatura e saj e përparme u forcua dhe motori u vendos në pjesën e përparme të tankut, ndryshe nga shumica e tankeve të tjerë.

Kriteret e projektimit përfshijnë riparimin e shpejtë të dëmtimit të betejës, mbijetesën, efektivitetin e kostos dhe performancën jashtë rrugës. Duke ndjekur modelin e tokave bashkëkohore vetëlëvizëse, montimi i frëngjisë ndodhet më afër pjesës së pasme sesa në shumicën e tankeve kryesore të betejës. Me motorin përpara, ky plan urbanistik ka për qëllim të japë mbrojtje shtesë kundër një sulmi frontal, në mënyrë që të thithë një pjesë të forcës së predhave hyrëse, veçanërisht për personelin në bykun kryesor, siç është shoferi. Gjithashtu krijon më shumë hapësirë në pjesën e pasme të rezervuarit që lejon rritjen e kapacitetit të ruajtjes dhe një hyrje të pasme në ndarjen kryesore të ekuipazhit duke lejuar qasje të lehtë nën zjarrin e armikut. Kjo lejon që tanku të përdoret si një platformë për zbarkimin mjekësor, një stacion komandimi dhe kontrolli në front dhe një mjet luftarak këmbësorie. Dyert e hyrjes së pasme të stilit gocë e moluskut ofrojnë mbrojtje të sipërme kur ngarkoni apo shkarkoni ngarkesën dhe personelin.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Merkava", Wikipedia (në anglisht), 2022-12-20, marrë më 2022-12-25