Meryl Streep

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Meryl Streep
U lind në (1949-06-22) 22 qershor 1949 (74 vjeç)
Kombësiaamerikane
TitulliMeryl Streep

Mary Louise "Meryl" Streep (lindur me 22 qershor 1949) është një aktore amerikane dhe filantropiste. Cituar në media si "aktorja më e mirë e gjeneratës së saj", Streep është i njohur veçanërisht për shkathtësi dhe theksCituar në media si "aktorja më e mirë e gjeneratës së saj", Streep është veçanërisht i njohur për përshtatshmërinë e shkathtësisë dhe përshpejtimin. I nominuar për një rekord 21 Academy Awards, ajo ka fituar tri herë. Streep ka marrë gjithashtu 31 nominime Golden Globe, duke fituar tetë nominime dhe fitore konkurruese se çdo aktor tjetër.

Streep bëri debutimin e saj të skenës në Trelawny of the Wells në vitin 1975. Në vitin 1976 ajo mori një nominim të çmimit Tony për aktoren më të mirë në 27 Wagons Full of Cotton. Në 1977, ajo bëri debutimin e saj të ekranit në filmin televiziv The Season Deadliest, dhe gjithashtu bëri debutimin e saj të filmit në Julia. Në vitin 1978, ajo fitoi një Çmimin Emmy për rolin e saj në holokaustin mini-seri dhe mori nominimin e saj të parë të Akademisë për Deer Hunter. Streep vazhdoi të fitonte Aktoren më të mirë mbështetëse për Kramer vs Kramer (1979) dhe Aktorja më e mirë për zgjedhjen e Sophie (1982) dhe The Iron Lady(2011).

Rolet e tjera të nominuara për Oscar nga Streep ishin në The Lieutenant's Woman (1981), Silkwood (1983), Out of Africa (1985), Ironweed (1987), Evil Engels (1988), Kartolina nga Edge (1990) Madhëria (1995), One True Thing (1998), Muzikë e zemrës (1999), Adaptimi (2002), Djalli vesh Prada (2006), Doubt (2008), Julie & Julia (2009) (2013), Into the Woods (2014), Florence Foster Jenkins (2016) dhe The Post (2017). Ajo u kthye në skenë për herë të parë në më shumë se 20 vjet në revistën The Seagull në The Public Theatre 2001 dhe fitoi çmimin e dytë Emmy dhe një Golden Globe në vitin 2004 për HBO mini-series Angels in America (2003).Streep u nderua me çmimin AFI Life Achievement Award në vitin 2004, Gala Tribute nga Shoqata e Filmit të Lincoln Center në vitin 2008 dhe Kennedy Center Honor në vitin 2011 për kontributin e saj në kulturën amerikane përmes arteve interpretuese. Presidenti Barak Obama i dha asaj Medaljen Kombëtare të Arteve 2010, dhe në vitin 2014, Medaljen Presidenciale të Lirisë. Në vitin 2003, qeveria e Francës e bëri atë një komandant të Urdhrit të Arteve dhe Letrave.Ajo mori një nder të Kennedy Center në vitin 2011 dhe u dha çmimin Golden Globe Cecil B. DeMille në vitin 2017.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mary Louise Streep u lind më 22 qershor 1949, në Samitin e New Jersey-it. Ajo është e bija e Mary Wilkinson Streep (né Mary Wolf Wilkinson), një artist komercial dhe redaktor arti; dhe Harry William Streep, Jr., një ekzekutiv farmaceutik. Fëmija më i madh, ajo ka dy vëllezër të rinj - Dana David dhe Harry William III. Meryl Streep si një i moshuar në shkollën e mesme, 1966 Babai i Streep, Harry, ishte gjermane dhe suedeze. Linja e babait të saj kthehet prapa në Loffenau, Gjermani, nga ku gjyshi i dytë i saj, Gottfried Streeb, emigroi në Shtetet e Bashkuara dhe ku një prej paraardhësve të saj shërbeu si kryetar i bashkisë (mbiemri më vonë u ndryshua në "Streep"). ] Një tjetër linjë e familjes së babait të saj ishte nga Giswil, Zvicër. Nëna e saj kishte origjinë angleze, gjermane dhe irlandeze. [12] Disa nga paraardhësit e nënës së Streepit jetonin në Pensilvani dhe në Rhode Island dhe ishin pasardhës nga emigrantët e shekullit të 17-të nga Anglia. Gjyshi i saj i tetë, Lawrence Wilkinson, ishte një nga evropianët e parë që u vendosën në Rhode Island. Streep është gjithashtu një i afërm i largët i William Penn, themelues i Pensilvanisë; të dhënat tregojnë se familja e saj është ndër blerësit e parë të tokës në shtet. Streep's madhështor-gjyshërit, Manus McFadden dhe Grace Strain, të fundit adash e vajzës së dytë Streep, ishin vendasit e rrethit Head Horn të Dunfanaghy, Irlandë.

Nëna e Streep, të cilën ajo e ka krahasuar si në pamjen ashtu edhe në mënyrën me Dame Judi Dench, inkurajoi fuqishëm vajzën e saj dhe ngriti besimin tek ajo që nga një moshë shumë e re. Streep ka thënë: "Ajo ishte një mentor sepse ajo më tha: 'Meryl, ti je i aftë, je shumë i mirë'. Ajo po thoshte: "Mund të bësh çfarëdo që të vendosësh mendjen tënde. Nëse je dembel, nuk do ta bësh. Por nëse e vendos mendjen, mund të bësh gjithçka". Dhe unë i besova asaj. " Megjithëse Streep ishte natyrisht më introvert, sesa nëna e saj, ndonjëherë, kur ajo më vonë kishte nevojë për një injeksion besimi në moshën e rritur, ajo do të konsultohet me nënën e saj, duke i kërkuar asaj për këshilla.Streep u ngrit si prezbiterian në Basking Ridge, New Jersey, dhe mori pjesë në shkollën fillore "Cedar Hill" dhe në shkollën "Oak Street", e cila ishte një shkollë e vogël në atë kohë. Në debutimin e saj Junior Junior, luajti si Lousie Heller në shfaqjen "Familja lart". Në vitin 1963, familja u zhvendos në Bernardsville, New Jersey, ku mori pjesë në shkollën e mesme Bernards. Autori Karina Longworth e përshkroi atë si një "fëmijë me gota me gota dhe flokë të hollë", por vuri në dukje se ajo pëlqente të shfaqej përpara kamerës në filma të familjes nga një moshë e re. Në moshën 12-vjeçare, Streep u zgjodh për të kënduar në një recital të shkollës, duke çuar në atë që kishte mësime nga Estelle Liebling. Megjithatë, pavarësisht nga talenti i saj, ajo ka vënë në dukje se, "unë po këndoja diçka që nuk e ndjeva dhe e kuptoja, ishte një mësim i rëndësishëm - të mos bëja një gjë të tillë." lë pas katër vjetësh. Streep kishte shumë miq të shkollës katolike dhe mori pjesë rregullisht në masë.

Megjithëse në shkollën e mesme, Streep u shfaq në shfaqje të shumta shkollore, ajo nuk ishte e interesuar për teatrin serioz deri sa të luante në shfaqjen Miss Julie në Kolegjin Vassar në vitin 1969, në të cilën ajo fitoi vëmendje nëpër kampus. Profesorja e dramës Vassar Clinton J Atkinson vuri në dukje: "Unë nuk mendoj se dikush i ka mësuar Meryl duke vepruar. Ajo me të vërtetë e mësoi veten." Streep demonstroi një aftësi të hershme për të imituar thekse dhe për të mësuar përmendësh shpejt linjat e saj. Ajo u diplomua në Kolegj në vitin 1971, para se të aplikonte për një MPJ nga Shkolla Yale e Dramës. Në Yale, ajo i plotësoi tarifat e saj të kurseve duke bërë kameriere dhe shtypje, dhe u shfaq në një duzinë prodhimesh në vit, deri në atë pikë sa ajo u bë e mbingarkuar, duke zhvilluar ulcerat. Ajo mendonte të largohej nga puna dhe të kalonte për të studiuar ligjin. Streep luajti rol të ndryshëm në skenë, nga Helena në Ëndrrën e një mesnate të natës me një grua 80 vjeçare në karrocë, në një komedi të shkruar nga dramaturgët e panjohur, Christopher Durang dhe Albert Innaurato. Ajo ishte një student koreografi Carmen de Lavallade, i cili në vitin 2017 futi në Qendrën Kennedy Honors. Një tjetër nga mësuesit e saj ishte Robert Lewis, një nga bashkë-themeluesit e Studio Actors. Streep nuk iu aprovua disa ushtrime aktrimi që iu kërkua të bënin, duke vënë në dukje se profesorët 'u zhytën në jetën personale në një mënyrë që unë e pashë.' Ajo mori MPJ-në e saj nga Yale në 1975. Streep gjithashtu u regjistrua si një student vizitues në Kolegjin Dartmouth në vjeshtën e vitit 1970 dhe mori një diplomë nderi të artit nga kolegji në vitin 1981.

1970[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një nga punët e para profesionale të Meryl Streep në vitin 1975, pas Yale, ishte në Konferencën Kombëtare të Playwrights të Qendrës Teatrore të Eugene O'Neill gjatë së cilës ajo veproi në pesë luajtje gjatë gjashtë javëve. Streep u shpërngul në Nju Jork në vitin 1975 dhe ishte hedhur nga Joseph Papp në një prodhim të Trelawny of the Wells në Teatrin Publik, përballë Mandy Patinkin dhe John Lithgow. Ajo vazhdoi të shfaqej në pesë role të tjera në vitin e saj të parë në Nju Jork, duke përfshirë edhe në produksionin e Festivalit Shekspirit të New Yorkut të Papp-it, Henry V, Taming of the Shrew me Raul Juliá dhe Masën për Masë përballë Sam Waterston dhe John Cazale. Ajo hyri në një marrëdhënie me Cazale në këtë kohë dhe qëndroi me të deri në vdekjen e tij tre vjet më vonë. Ajo luajti në muzikën Happy End në Broadway, dhe fitoi një Obie për performancën e saj në play-off-Broadway Alice në Pallatin. Megjithëse ajo nuk kishte nisur të bënte karrierën e saj në film, performanca e Robert De Niro në Shofer Taxi (1976) kishte një ndikim të thellë tek Streep i ri, i cili tha me vete: "ky është lloji i aktorit që dua të jem kur të rritem ". Streep filloi audicionin për rolet e filmit dhe iu nënshtrua një provë të pasuksesshme për rolin kryesor në King Kong të Dino De Laurentiis. Laurentiis deklaroi në italisht për djalin e tij: "Kjo është kaq e shëmtuar. Pse më sillni këtë?" I panjohur për Laurentiis, Streep e kuptoi Italinë dhe ajo tha: "Më vjen keq që nuk jam aq e bukur si ajo duhet të jetë, por, ju e dini - kjo është ajo. Kjo është ajo që ju merrni. " Ajo vazhdoi të punojë në Broadway, duke u paraqitur në faturën e dyfishtë të vitit 1976 të Tennessee Williams '27 Wagons plotë të pambuku dhe Arthur Miller's Kujtimi i dy hënave. Për të parën, ajo mori një nominim për Tony Award për aktoren më të mirë të paraqitur në lojë. Ndër të tjera, Streep ka marrë pjesë në The Cherry Orchard të Anton Chekhov dhe në muzikën Bertolt Brecht-Kurt Weill, në të cilën ajo fillimisht u shfaq jashtë Broadway në Qendrën e Teatrit Chelsea. Ajo mori nominime për Drama Desk për të dyja prodhimet. Filmi i parë i filmit Streep erdhi përballë Jane Fonda në filmin Julia të vitit 1977, në të cilin ajo kishte një rol të vogël gjatë një rendi flashback. Shumica e skenave të saj u redaktuan, por koha e shkurtër në ekran e tmerroi aktoren: "Kam pasur një parukë të keqe dhe i kam marrë fjalët nga vendi i ngjarjes që kam qëlluar me Jane dhe i kam futur në gojë në një skenë tjetër, Unë kam bërë një gabim të tmerrshëm, jo ​​më shumë filma, por e urrej këtë biznes. "Megjithatë, Streep citon Fonda si një ndikim të qëndrueshëm mbi të si një aktore dhe e ka cilësuar atë si" të hapur [ndoshta] më shumë dyer se sa unë ndoshta e di. "

Robert De Niro, i cili kishte dalluar Streep në prodhimin e saj në skenën e The Cherry Orchard, sugjeroi që ajo të luante rolin e të dashurës së tij në filmin e luftës Deer Hunter (1978) Cazale, i cili ishte diagnostikuar me kancer të mushkërive, u hodh në filmin dhe Streep mori rolin e një të dashur "të paqartë, të aksioneve" për të qëndruar me Cazale për kohëzgjatjen e filmimit. Longworth vëren se Streep "bëri një rast për fuqizimin e femrës duke luajtur një grua për të cilën fuqizimi ishte një koncept i huaj - një zonjë normale nga një qytet i vogël mesatar amerikan, për të cilin ishte e vetmja gjë që ajo e njihte" . Pauline Kael, që më vonë do të bëhej një kritik i fuqishëm i Streep, vuri në dukje se ajo ishte një "bukuri e vërtetë", e cila solli shumë freski në film me shfaqjen e saj. Suksesi i filmit e ekspozoi Streepin në një audiencë më të gjerë dhe fitoi një nominim për çmimin e Akademisë për aktoren më të mirë mbështetëse. Në holokaustin mini-seri 1978, Streep luajti rolin udhëheqës të një gruaje gjermane të martuar me një artist hebre në epokën naziste të Gjermanisë. Ajo gjeti që materiali të ishte «joproporcionalisht fisnik» dhe deklaroi se kishte marrë rolin e fitimit financiar. Streep udhëtoi për në Gjermani dhe Austri për të filmuar ndërsa Cazale mbeti në Nju Jork. Pas kthimit të saj, Streep zbuloi se sëmundja e Cazale kishte përparuar dhe ajo e kishte ushqyer atë deri në vdekjen e tij më 12 mars 1978. Me një audiencë të vlerësuar prej 109 milionë, Holokausti solli një shkallë më të gjerë njohjeje publike tek Streep, i cili e gjeti veten "në prag të shikimit kombëtar". Ajo fitoi çmimin Emmy Primetime për aktoren e shquar në një Miniseries ose një film për performancën e saj. Pavarësisht nga suksesi i çmimeve, Streep ende nuk ishte entuziast ndaj karrierës së saj të filmit dhe preferonte të vepronte në skenë.

Duke shpresuar që të devijonte veten nga pikëllimi i vdekjes së Cazale, Streep pranoi një rol në Seduction of Joe Tynan (1979) si interes i dashur i Alan Alda, duke komentuar më vonë se ajo e luajti atë në "pilot automatik". Ajo luajti rolin e Katherine në The Taming of the Shrew për Shakespeare në Park, dhe gjithashtu luajti një rol mbështetës në Manhattan (1979) për Woody Allen. Streep më vonë tha se Allen nuk i dha asaj një skenar të plotë, duke i dhënë asaj vetëm gjashtë faqet e skenave të saj, [50] dhe nuk e lejuan që të improvizonte një fjalë të dialogut të saj. Në dramën Kramer kundër Kramer, Streep u hodh kundër Dustin Hoffman si një grua e martuar e pazakontë që braktis burrin dhe fëmijën e saj. Streep mendonte se skenari e portretizonte karakterin femëror si "shumë të keqe" dhe këmbënguli që ajo të mos ishte përfaqësuese e grave të vërteta që ballafaqoheshin me ndarjen e martesës dhe betejat për kujdestarinë e fëmijëve. Prodhuesit u pajtuan me të, dhe shkrimi u rishikua. [52] Në përgatitjen për pjesën, Streep foli me nënën e saj për jetën e saj si një grua me karrierë [53] dhe frekuentonte lagjen Upper East Side në të cilën filmi u vendos, duke parë ndërveprimet midis prindërve dhe fëmijëve. [52] Drejtori Robert Benton lejoi Streep të shkruajë dialogun e saj në dy skena kyçe, pavarësisht nga disa kundërshtime nga Hoffman, të cilët "e urrenin guximin e saj". [54] Jaffee dhe Hoffman më vonë flisnin për paaftësinë e Streep, duke komentuar Hoffman, "Ajo jashtëzakonisht e vështirë, në masën që ajo është e ngulët. Mendoj se ajo nuk mendon për asgjë tjetër, por për atë që po bën. "[55] Filmi ishte i diskutueshëm mes feministëve, por ishte një rol që kritiku i filmit Stephen Farber besonte shfaqur Streep's "intensiteti i vet emocional", duke shkruar se ajo ishte një nga "interpretuesit e rrallë që mund të mbushin momentet më rutinore me një aluzion të misterit". [56]

Për Kramer vs Kramer, Streep fitoi edhe Çmimin e Artë Globe dhe Çmimin e Akademisë për aktoren më të mirë mbështetëse, të cilën ajo shkëlqyeshëm u largua në dhomën e zonjës pas dhënies së fjalës së saj. [57] [58] [59] Ajo u dha gjithashtu Çmimin e Shoqatës së Filmit të Kritikëve në Los Anxhelos për aktoren më të mirë mbështetëse, [60] Çmimi Kombëtar i Shqyrtimit për Aktoren më të Mirë Mbështetëse dhe Çmimin Kombëtar të Kritikëve të Filmit për Aktoren më të mirë mbështetëse për punën e saj kolektive në tri filmat e saj të 1979 . [61] [62] Si Deer Hunter dhe Kramer vs. Kramer ishin suksese të mëdha komerciale dhe ishin fitues të njëpasnjëshëm të Çmimit të Akademisë për Fotografinë më të Mirë. [63] [64]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Filmi Roli Çmimet Regjisori
1977 Julia Anne Marie Fred Zinnemann
1978 The Deer Hunter Linda Michael Cimino
1979 Manhattan Jill Woody Allen
The Seduction of Joe Tynan Karen Traynor Jerry Schatzberg
Kramer vs. Kramer Joanna Kramer, mother of Billy Academy Award, Golden Globe Robert Benton
1981 The French Lieutenant's Woman Sarah/Anna Golden Globe, BAFTA Award Karel Reisz
1982 Still of the Night Brooke Reynolds Robert Benton
Sophie's Choice Sophie Zawistowski Academy Award, Golden Globe, NYFCC Award Alan J. Pakula
1983 Silkwood Karen Silkwood Mike Nichols
1984 Falling in Love Molly Gilmore Ulu Grosbard
1985 Plenty Susan Traherne Fred Schepisi
Out of Africa Karen Blixen Sydney Pollack
1986 Heartburn Rachel Samstat Mike Nichols
1987 Ironweed Helen Archer Hector Babenco
1988 A Cry in the Dark Lindy Chamberlain Prix d'interprétation féminine (Cannes); NYFCC Award Fred Schepisi
1989 She-Devil Mary Fisher Susan Seidelman
1990 Postcards from the Edge Suzanne Vale Mike Nichols
1991 Defending Your Life Julia Albert Brooks
1992 Death Becomes Her Madeline Ashton Robert Zemeckis
1993 The House of the Spirits Clara del Valle Trueba Bille August
1994 The River Wild Gail Hartman Curtis Hanson
1995 The Bridges of Madison County Francesca Johnson Clint Eastwood
1996 Before and After Dr. Carolyn Ryan Barbet Schroeder
Marvin's Room Lee Golden Globe Jerry Zaks
1998 Dancing at Lughnasa Kate 'Kit' Mundy Pat O'Connor
One True Thing Kate Gulden Carl Franklin
1999 Chrysanthemum Narrator Virginia Wilkos
Music of the Heart Roberta Guaspari Wes Craven
2001 Artificial Intelligence: A.I. Blue Mecha (voice cameo) Steven Spielberg
2002 Adaptation. Susan Orlean Golden Globe Spike Jonze
The Hours Clarissa Vaughan Silver Bear Award Stephen Daldry
2003 Stuck on You Herself Farrelly brothers
2004 The Manchurian Candidate Eleanor Shaw Jonathan Demme
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events Aunt Josephine Brad Silberling
2005 Prime Lisa Metzger, therapist Ben Younger
2006 A Prairie Home Companion Yolanda Johnson Robert Altman
The Music of Regret The Woman (short musical) Laurie Simmons
The Devil Wears Prada Miranda Priestly, editor-in-chief Golden Globe David Frankel
The Ant Bully Queen Ant (voice) John A. Davis
2007 Dark Matter Joanna Silver Chen Shi-Zheng
Evening Lila Wittenborn Ross Lajos Koltai
Rendition Corrine Whitman, CIA official Gavin Hood
Lions for Lambs Janine Roth Robert Redford
2008 Mamma Mia! Donna Sheridan National Movie award Best Female Performance Phyllida Lloyd
Doubt Sister Aloysius awaiting release John Patrick Shanley
2009 Julie & Julia Julia Child post-produkcion Nora Ephron
Fantastic Mr. Fox (film) "(character detail un-released)" post-produkcion Wes Anderson
Dewey: The Small-Town Library Cat Who Touched the World"(film) Author post produkcion Unknown


Lidhjet e jashme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Ky artikull në lidhje me një aktor është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.