Mesazhi (film)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Informatat e filmit
Mesazhi Islam.jpg
Titulli shqip: Mesazhi
Titulli origjinal: The Message
Shteti i prodhimit: ShBA
Viti i prodhimit: 1976
Gjatja (PAL-DVD): 177 minuta
Gjuha origjinale: Anglisht
Studio:
Zhanri: Biografi, dramë
Premiera (Kino/Video): 31 tetor, 1976Suedi
Për moshën:
Box office

(Për më shumë informaciona shiko: Box office)

Buxheti:
Fitimi:
Realizues teknik
Regjia: Moustapha Akkad
Autori: H.A.L. Craig
Tewfik El-Hakim
A.B. Jawdat El-Sahhar
A.B. Rahman El-Sharkawi
Mohammad Ali Maher
Producenti: Moustapha Akkad
Kompozitori: Maurice Jarre
Kamermani: James Bawden<br<Kelvin Pike
Prerja:
Interpretojnë

Anthony Quinn si Hamza
Irene Papas si Hind
Michael Ansara si Abu Sofyan
Johnny Sekka si Bilal
Michael Forest si Khalid
Ahmed Abdelhalim si Uriqat
Habib Ageli si Hudayfa
Mohammad Al-Gaddary si Money Lender
Nicolas Amer si Suheil
Bruno Barnabe si Umaya
John Bennett si Salool
Martin Benson si Abu-Jahal
Robert Brown si Otba
Donald Burton si Amr
Earl Cameron si Annajashi

Çmime

(Për më shum informaciona shiko: Çmime)

Në vitin 1978 u nominua për oskar për muzikën më të mirë kompozuar nga Maurice Jarre


Filmi Mesazhi (ang.:The Message) është një film amerikan mbi lindjen e Islamit. Filmi është prodhuar në vitin 1976 regjisorë i të cilit ishte Moustapha Akkad. Marketingu i parë i këtij filmi u shfaq për herë të parë në New York City, ShBA9 mars të vitit 1977 kurse premiera e parë më 31 tetor të të njëjtit vit në Suedi.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmi Mesazhi fillon me skenën ku tre kalorësit e dërguar nga Muhammedi (paqja qoftë mbi të) për t'i ftuar perandorët e asaj kohe që të e pranojnë Islamin si udhëzim , Zotin një dhe Muhammedin të dërguar të tij.

Në 117 minutat e filmit shfaqet koncepti i lindjes dhe përhapjes së Islamit, luftërat dhe e tërë jeta e Muhammedit (paqja qoftë mbi të).

Karakteristike është edhe pse filmi lidhet në dy paralele ku njëra është Islami dhe tjetra jeta e Muhammedit (paqa qoft mbi të) prapë se prapë në këtë film me shqyrtimin me institutet e larta Islame duke marrë parasysh ligjet Islame nuk është paraqitur asnjë karakter artistik i Muhammedit (paqja qoftë mbi të).

Premierat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli i filmit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Budskapet - Suedi (TV titull)
 • Mahoma, el mensajero de Dios - Spanjë
 • Mensaje, El - Argjentinë
 • Message, Le - Francë
 • Mohammed - härföraren - Suedi
 • Mohammed, Messenger of God (pa caktuar)

Stafi realizues[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekipi i plotë i cili ishte i kyçur në realizimin e filmit ishin:

Regjisor
Moustapha Akkad, Gus Agosti ass, Abdessamad Dinia ass., Carlos Gil ass.
Skenaristë
H.A.L. Craig, Tewfik El-Hakim, A.B. Jawdat El-Sahhar, A.B. Rahman El-Sharkawi dhe Mohammad Ali Maher
Producent
Moustapha Akkad, Harold Buck ass. dhe Mohammad Sanousi ass.
Muzika:
Maurice Jarre
Kinematografia:
Said Baker, Jack Hildyard, Ibrahim Salem
Editues
John Bloom
Kasting
Maude Spector
Dizajni prodhimit
Maurice Fowler, Tambi Larsen
Drejtor arti
Norman Dorme, Abdel Moneim Shoukry
Kostumet
Phyllis Dalton
Grimimi
Alan Boyle dhe Neville Smallwood
Menaxhmenti i prodhimit
Geoffrey Helman - mbikëqyrës, Moustapha Hijaouy - menaxher, Robert Simmonds - menaxher
Departamenti i artit
Albert Blackshaw, Nejib Khoury, Terry Parr
Zëri
Chris Greenham - editues, David Hildyard - xhirues, Gerry Humphreys - ri-rekordues
Kamera dhe Elektrika
James Bawden - kameraman, John Fenner - grafik, Kelvin Pike - kameraman
Interpretojnë
Anthony Quinn si Hamza, Irene Papas si Hind, Michael Ansara si Abu Sofyan, Johnny Sekka si Bilal, Michael Forest si Khalid, Ahmed Abdelhalim si Uriqat, Habib Ageli si Hudayfa, Mohammad Al-Gaddary si Money Lender, Nicolas Amer si Suheil, Bruno Barnabe si Umaya, John Bennett si Salool, Martin Benson si Abu-Jahal, Robert Brown si Otba, Donald Burton si Amr, Earl Cameron si Annajashi, George Camiller si Waleed, Ronald Chenery si Mosaab, Rosalie Crutchley si Somaya, Salem Gedara si Wahshi, Michael Godfrey si Barra, Garrick Hagon si Ammar, Gerard Hely si Sinan, John Humphry si Ubada, Elaine Ives-Cameron si Arwa, Neville Jason si Jaafar, Richard Johnson si Narrator, Hassan Joundi si Kisra, Ronald Leigh-Hunt si Heraclius, Peter Madden si Toothless Man, André Morell si Abu-Talib, Wolfe Morris si Bu-Lahab, Ewen Solon si Yasser, Damien Thomas si Zaid, Leonard Trolley si Silk Merchant

Vendet e xhirimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Triviale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Filmi u xhirua pa bërë ndonjë aktor rolin e Muhammedit (paqja qoftë mbi të) as në fotografi as në zë, kjo rregull u zgjerua në gratë e tijë, vajzat e tijë dhe djemt e tijë. Kjo rregull e le xhaxhain e Muhammedit (Hamzën, interpretuar nga Quinn, Anthony si karakter kryesorë. Në filmin komplet, aktorët flasin drejtpërdrejtë në kamerë dhe pastaj pohojnë ndaj dialogut të pa dëgjuar.
 • Muhammad Ali ka shprehur interes në interpretimin e rolit të Bilallit, por regjisori Moustapha Akkad ka refuzuar duke deklaruar se interpretimi i tij "do t'i binte flakaresh (figurativisht) komercializmit".
 • Xhirimi i filmit u ndërpre kur financuesit tërhoqën përmbajtjen e tyre duke i lënë aktorët dhe ekipin për dy javë në Maroko (në hotel me kushte shumë të dobëta). Financimin nuk e vazhdoi askush përpos udhëheqësit libanez Muammar al-Gaddafi.
 • Universiteti Al-Azhar në Kairo dhe Kongresi i Lartë Islam i Shiave ishin të kyçur në dëshmimin e vërtetësisë së filmit.
 • Në paraqitjen fillestare të filmit shumë vende të Lindjes së Mesme kundërshtuan emetimin e filmit për shkak se udhëheqësit nuk pëlqenin idenë e të pasurit të tregimit të Profetit (a.s.) në film.
 • Ky film u xhirua në të dy gjuhët anglisht dhe arabisht me dy aktrime të ndryshme. Skenat u xhiruan duke u përsëritur në të dy gjuhët.
 • U nevojitën 4 muaj e gjysmë në ndërtimin e vjetër të Mekës
 • Filmi është përkthyer në më shumë se 12 gjuhë.

Citate[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edu Sufjani (Abu Sofyan): Muhammed, akoma ka dyshim në zemrën time.
Halidi (Khalid): Nëse do të pritej koka, do të largoheshin të gjitha dyshimet.
Bilalli (Bilal): Nuk ka detyrim në fe. Njeriut mund ti duhen shumë vite, ose vetëm një minutë (që të besojë). Është Zoti i cili e cakton kohën.

Filmi në internet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gnome-multimedia.svg Ky artikull në lidhje me Filmi është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.