Mesud Barzani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Masoud Barzani
MasoudBarzani2018.jpg
Presidenti i Rajonit të Kurdistanit
14 qershor 2005 – 1 nëntor 2017[1]
(Mandati u skadua më 19 gusht 2015)
Paraardhësi: Pozita u themelua
Pasardhësi: Nechirvan Barzani
President i Këshillit Drejtues Irakian
1 prill 2004 – 30 prill 2004
Paraardhësi: Mohammad Bahr al-Ulloum
Pasardhësi: Ezzedine Salim
Të dhënat personale
Lindi më: 16 gusht 1946
Lindi në: Mahabad, Iran

Masoud Barzani (Kurdisht: مەسعوود بارزانی‎, Mesûd Barzanî; lindi më 16 gusht 1961) është një politikan kurd i cili ishte president i rajonit të Kurdistanit nga viti 2005 deri më 2017. Sidoqoftë, posti i Barzanî ngjalli polemikë, pasi mandati i tij skadoi 19 gusht 2015. Ai është gjithashtu udhëheqës i Partisë Demokratike të Kurdistanit (KDP) që nga viti 1979.

Masoud Barzani pasoi babanë e tij, udhëheqësin nacionalist të kurdëve, Mustafa Barzani, si drejtuesin e KDP-së në vitin 1979. Duke punuar ngushtë me vëllain e tij Idris Barzani deri në vdekjen e Idrisit, Barzanî dhe grupe të ndryshme të tjera kurde luftuan forcat e qeverisë Irakiane në Bagdad gjatë Luftës Iran-Irak. Për pjesën më të madhe të kësaj kohe, udhëheqja kurde u internua në Iran.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "The path to resignation of Masoud Barzani". TRT World. Arkivuar nga origjinali origjinali më 20 prill 2019. Marrë më 22 tetor 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)