Metaksia Simonjan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Metaksia Simonyan (1926-1987) ishte një aktore armene e teatrit armen.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Metaksia Simonyan lindi në 1926 në Ashgabat. Në 1933 ajo lëvizi së bashku me familjen në Jerevan. Në 1948 ajo u diplomua në Institutin Shtetëror të Teatrit dhe Kinematografisë në Jerevan. Po në të njëjtin vit ajo u ftua nga Akademia e Teatrit në Sundukyan. Që prej 1968 ajo ka dhënë mësimdhënie në Akademinë Shtetërore të Arteve të Bukura në Armeni.

Gjatë studimeve ajo luajti rolin e Katerinës nga vepra “Penny Plucked” dhe Anani nga “Once Again Another Victim”.[1]

Disa prej roleve më të njohura janë Armanush nga vepra “These Stars are Ours” ku dhe u nderua me Çmimin e Publikut, si dhe roli i Ninës nga vepra “Masquerade” e Mikhail Lermontov.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Sundukyan, Gabriel (1902). "Once again another victim" (bot. 2-nd). Mikaelyan street: "M. Martirosyants" Press. fq. 168. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)