Metapsikoza

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Metapsikoza (anglisht: Metempsychosis; greqisht: μετεμψύχωσις) është një term filozofik në gjuhën greke që i referohet transmigrimit të shpirtit, veçanërisht rimishërimi i tij pas vdekjes. Në përgjithësi, termi rrjedh nga konteksti i filozofisë së lashtë greke dhe është rikontektozuar nga filozofë modernë si Arthur Schopenhauer[1] dhe Kurt Gödel;[2] ndryshe, termi "transmigrim" është më i përshtatshëm. Fjala luan një rol të rëndësishëm në UlyssesJames Joyce dhe gjithashtu lidhet me Nietzsche.[3] Një term tjetër i përdorur ndonjëherë si sinonim është palingenesis.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Schopenhauer, A: "Parerga und Paralipomena" (Eduard Grisebach edition), On Religion, Section 177
  2. ^ "Gödel Exhibition: Gödel's Century". Arkivuar nga origjinali më 21 tetor 2016. Marrë më 10 nëntor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Nietzsche and the Doctrine of Metempsychosis, in J. Urpeth & J. Lippitt, Nietzsche and the Divine, Manchester: Clinamen, 2000