Metro Baku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Logoja e metrosë së Baku.

Metro Baku (azerbajxhanisht: Bakı metropoliteni) është një sistem i shpejtë tranziti në Baku, Azerbajxhani. U hap më 6 nëntor 1967, ishte sistemi i pestë i metrosë (pas Moskës, Leningradit, Kievit dhe Tbilisit) në ish- Bashkimin Sovjetik. Ashtu si metrot e tjera ish-sovjetike, shumica e stacioneve janë shumë të thella dhe të dekoruara gjallërisht.

Metro Baku përfshin dy linja, 40.3 kilometres në gjatësi totale, duke shërbyer 27 stacione. [1] Në vitin 2019, Metro transportoi 229.827 milion pasagjerë. [2] Metro drejtohet nga Bakı Metropoliteni Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti, e cila filloi funksionimin në të njëjtin vit me Metro Baku, në vitin 1967.[2]

Stacioni i metrosë Bakmil.
Stacioni i metrosë Avtovağzal.
Meqenëse shumica e stacioneve janë ndërtuar thellësisht, pothuajse çdo stacion ka një shkallë lëvizëse të gjatë.

Rrjeti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Linjat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Linja Seksioni Hapur Gjatësi Stacione
Linja 1 İçərişəhərHəzi Aslanov 6 nëntor 1967 20.1 km 13
Linja 2 Şah İsmail XətaiDərnəgül 22 shkurt 1968 14.5 km 10
Linja 3 Xocəsən8 Noyabr 19 prill 2016 5.7 km 4

Kronologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Seksioni Hapur Gjatësi
İçərişəhərNəriman Nərimanov 6 nëntor 1967 6.5 km
28 MayŞah İsmail Xətai 22 shkurt 1968 2.3 km
Nəriman NərimanovUlduz 5 maj 1970 2.1 km
Nəriman NərimanovBakmil 25 shtator 1970 0.5 km
UlduzNeftçilər 7 nëntor 1972 5.3 km
28 MayNizami Gəncəvi 31 dhjetor 1976 2.2 km
Nizami GəncəviMemar Əcəmi 31 dhjetor 1985 6.5 km
NeftçilərƏhmədli 28 prill 1989 3.3 km
Cəfər Cabbarlı 27 dhjetor 1993 0.15 km
ƏhmədliHəzi Aslanov 10 dhjetor 2002 1.4 km
Memar ƏcəmiNəsimi 9 tetor 2008 2.1 km
NəsimiAzadlıq prospekti 30 dhjetor 2009 1.3 km
Azadlıq prospektiDərnəgül 29 qershor 2011 1.5 km
AvtovağzalMemar Əcəmi 19 prill 2016 2.07 km
Memar Əcəmi8 Noyabr 29 maj 2021 1.4 km
AvtovağzalXocəsən 23 dhjetor 2022 2.2 km
Total 27 stacione 40.3 km

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Baku Metro" (në anglisht). UrbanRail. 2022. Marrë më 2022-12-23.
  2. ^ a b "Metrodan istifadə edənlərin sayı artıb" [The number of subway users increased] (në azerbajxhanisht). Baku. Azerbaijan State News Agency (AZƏRTAC). 2019-01-19. Arkivuar nga origjinali më 2019-08-19. Marrë më 2019-08-20.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një kategori në Wikimedia Commons përmban dokumente multimediale për Metro Baku.