Michael B. Jordan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Michael Bakari Jordan (lindur më 9 shkurt, 1987) është nje aktor Amerikan. Ai është i njohur për rolet e tij si  viktima Oscar Grant në dramën Fruitvale Station (2013), boksieri Adonis Creed ne filmin Creed (2015) dhe antagonisti kryesore Erik Killmonger në filmin Black Panther (2018), te treja keto te drejtuara nga regjizori Ryan Coogler.[1][2][3][4]

References[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ Barker, Andrew (2015-11-18). "Film Review: 'Creed'". Variety (në anglisht). Marrë më 2018-02-23. 
  2. ^ Placido, Dani Di. "'Black Panther' Review: Killmonger Steals The Show". Marrë më February 21, 2018. 
  3. ^ "'Black Panther' is the rare Marvel movie that makes you care about the villain — and Michael B. Jordan delivers an incredible performance". Marrë më February 21, 2018. 
  4. ^ "The Ascent of 'Black Panther' Director Ryan Coogler". The Hollywood Reporter (në anglisht). Marrë më 2018-02-18.