Jump to content

Michael B. Jordan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Michael B. Jordan (2018)

Michael Bakari Jordan (lindur më 9 shkurt, 1987) është nje aktor Amerikan. Ai është i njohur për rolet e tij si  viktima Oscar Grant në dramën Fruitvale Station (2013), boksieri Adonis Creed ne filmin Creed (2015) dhe antagonisti kryesore Erik Killmonger në filmin Black Panther (2018), te treja keto te drejtuara nga regjizori Ryan Coogler.[1][2][3][4]

References[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Barker, Andrew (2015-11-18). "Film Review: 'Creed'". Variety (në anglishte amerikane). Marrë më 2018-02-23.
  2. ^ Placido, Dani Di. "'Black Panther' Review: Killmonger Steals The Show". Marrë më 21 shkurt 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "'Black Panther' is the rare Marvel movie that makes you care about the villain — and Michael B. Jordan delivers an incredible performance". Marrë më 21 shkurt 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "The Ascent of 'Black Panther' Director Ryan Coogler". The Hollywood Reporter (në anglisht). Marrë më 2018-02-18.