Michael Caine

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Michael Caine
U lind në14 , mars , 1933
KombësiaAnglez
TitulliMichael Caine

Sir Michael Caine CBE ( Maurice Joseph Micklewhite, Jr.lindi më ; 14 Mars 1933) është aktor anglez.Caine ka shfaq më shumë se njëqind filma, dhe është një nga vetëm dy aktorë që ka marrë çmimin e Akademisë (Academy Award) për emërimet vepruar (udhëheqëse ose mbështetjen)(leading or supporting) në çdo dekadë që nga vitet 1960 (Jack Nicholson është e tjetri aktor me çmime të fituata sa edhe Caine)[1].I konsideruar si nje nga elita e aktorëve të kinemasë britanike , ai u bë i njohur për një numër të madhë të shfaqjeve dhe u vlersua nga kritikët, veçanërisht në fund të viteve 1960, 1970 dhe 1980 në filma të tillë si : Zulu (1964), The Ipcress File (1965), Billion Dollar Brain (1967) dhe të tjerë si Harry Palmer,Alfie (1966), The Italian Job (1969), Get Carter (1971), The Man Who Would Be King (1975), Educating Rita (1983),Academy Award-fitues për paraqitje , për mbështetje aktor në Hannah and Her Sisters (1986) dhe The Cider House Rules (1999), si Nigel Powers , në tallje Austin Powers in Goldmember (2003), dhe në kohët e fundit më shumë si Alfred Pennyworth, shërbëtor i Batman Begins dhe The Dark Knight.

Jeta në rini[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kariera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kariera muzikore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Çmimet dhe nominimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]