Jump to content

Michael Corleone

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Michael Corleone
The Godfather character
First appearanceThe Godfather
Last appearanceThe Godfather's Revenge
Created byMario Puzo
Portrayed byAl Pacino
In-universe information
AliasThe Godfather
NicknameMike
Mikey
The Don
Djalë Kolegji (Sonny herë pas here i referohet Michael si Djalë Kolegji)
GenderMashkull
TitleDon Corleone
OccupationKapiten i Marinë Amerikanen
Bos i krimit
AffiliationFamilja Corleone
Family
SpouseApollonia Vitelli-Corleone (1947-48; ka vdekur)
Kay Adams (1951-60; divorcuar)
ChildrenAnthony Corleone
Mary Corleone
RelativesFrancesca Corleone (mbesë)
Kathryn Corleone (mbesë)
Frank Corleone (nip)
Santino Corleone, Jr. (nip)
Vincent Mancini (nip)
Victor Rizzi (nip)
Michael Rizzi (nip)
Sandra Corleone (kunatë)
Carlo Rizzi (kunat)
Deanna Dunn (kunatë)
ReligionKisha Katolike
Grada Kapiteni (Shtetet e Bashkuara
Shërbim/vite dhe beteja1941–1945 (Lufta e Dytë Botërore)

Awards:

Navy Cross

Silver Star (Më vonë u përditësua në Navy Cross)

Navy and Marine Corps Medal

Purple Heart

Asiatic-Pacific Campaign Medal

European–African–Middle Eastern Campaign Medal

World War II Victory Medal[1]
Alma MaterDartmouth College

Michael Corleone është një personazh imagjinar dhe protagonist i romanit The GodfatherMario Puzo të vitit 1969. Në tre filmat The Godfather, me regji të Francis Ford Coppola, Michael u portretizua nga Al Pacino, për të cilin ai u nominua dy herë për Academy Awards. Michael është djali më i vogël i Vito Corleone, një emigrant siçilian që ndërton një perandori mafioze. Pas vdekjes së babait të tij, Michael e pason atë si don i familjes së krimit Corleone.

Në qershor 2003, Michael Corleone u njoh si zuzari i 11-të më ikonë në historinë e filmit nga American Film Institute, megjithëse disa kritikë e konsiderojnë atë si një hero tragjik.[2][3] Revista britanike e filmit Empire zgjodhi Michael Corleone si personazhin e 11-të më të madh të filmit, me performancën e Pacino-s si Michael Corleone që konsiderohet gjerësisht si një nga shfaqjet më të mëdha në historinë kinematografike.[4]

I lindur më 23 mars 1920, nga don i mafies Vito Corleone (Marlon Brando) dhe gruaja e tij Carmela (Morgana King), Michael ka dy vëlla të mëdhenj, Santino "Sonny" Corleone (James Caan) dhe Frederico "Fredo" Corleone (John Cazale), dhe një motër të vogël, Constanzia "Connie" Corleone (Talia Shire). Consigliere i familjes, Tom Hagen (Robert Duvall), është vëllai i tyre jozyrtar i birësuar.

Në romanin e tij The Godfather, Mario Puzo e prezanton Michael me përshkrimin fizik të mëposhtëm: “Ai nuk kishte fytyrën e rëndë në formë Kupidi të [vëllezërve dhe motrave të tij] dhe flokët e tij të zinj ishin të drejtë dhe jo kaçurrela. Lëkura e tij ishte një ngjyrë kafe e pastër ulliri që do të ishte quajtur e bukur tek një vajzë. Ai ishte i pashëm në një mënyrë delikate."[5] Më vonë në roman, Puzo shkruan, "Michael nuk ishte i gjatë ose i fortë, por prania e tij dukej se rrezatonte rrezik".[6]

Ndryshe nga dy vëllezërit e tij më të mëdhenj, Michael nuk dëshiron të bëjë asgjë me "biznesin familjar" të Corleone, duke dashur të bëjë një jetë më të amerikanizuar. Vito nuk dëshiron që Michael të bashkohet me perandorinë kriminale Corleone, duke shpresuar se djali i tij i preferuar do të shkonte në politikë. Michael u regjistrua në Dartmouth College, por e braktisi shkollën për t'u regjistruar në Trupat e Marinës së Shteteve të Bashkuara një ditë pas sulmit në Pearl Harbor. Gjatë Luftës së Dytë Botërore, ai lufton në Luftën e Paqësorit dhe plagoset në betejë. Për trimërinë e tij, ai mori një komision në fushëbetejë në gradën Lieutenant dhe iu dha Silver Star dhe Navy Cross. Ai u shkarkua si Kapiten pas Ditë së Fitores në vjeshtën e vitit 1945. Heroizmat e tij gjatë luftës u shfaqën në revistën Life.

Gjatë vjeshtës së vitit 1945, Michael shkarkohet nga Marinsat, pa e ditur se Vito e kishte organizuar fshehurazi shkarkimin e tij, duke përdorur ndikimin e tij politik. Michael kthehet në shtëpi për të marrë pjesë në dasmën e motrës së tij Connie, i shoqëruar nga Kay Adams (Diane Keaton), e dashura e tij e kolegjit. Michael qëndron për disa javë, duke synuar të rihyjë në kolegj pa i thënë familjes së tij.

Gjatë vjeshtës së vitit 1945, Michael shkarkohet nga Marinsat, pa e ditur se Vito e kishte organizuar fshehurazi shkarkimin e tij, duke përdorur ndikimin e tij politik. Michael kthehet në shtëpi për të marrë pjesë në dasmën e motrës së tij Connie, i shoqëruar nga Kay Adams (Diane Keaton), e dashura e tij e kolegjit. Michael qëndron për disa javë, duke synuar të rihyjë në kolegj pa i thënë familjes së tij.

Pak para Krishtlindjeve të vitit 1945, Vito plagoset rëndë në një atentat nga mbreti i drogës Virgil Sollozzo (Al Lettieri), duke e shtyrë një Michael ngurrues në botën mafioze që ai e ka shmangur për kaq shumë kohë. Me të mbërritur në spital, ai gjen babanë e tij të shtrirë në shtrat të pambrojtur nga sulmet e mundshme. Ndërsa pret përforcimet e Corleone, Michael parandalon një atentat të dytë ndaj Vitos nga Sollozzo, më pas pohon besnikërinë e tij ndaj babait të tij. Kapiteni Mark McCluskey (Sterling Hayden), një kapiten i korruptuar i NYPD në listën e pagave të Sollozzo, thyen nofullën e Michael para se të mbërrijnë më shumë burra me butona Corleone.

Ndërsa Vito Corleone rikuperohet, Sollozzo kërkon që Michael të ndërmjetësojë një armëpushim, por shefi në detyrë Sonny, i dyshuar për një kurth, refuzon dhe kërkon që familjet e tjera mafioze t'ia dorëzojnë Sollozzo familjes Corleone ose përndryshe përballen me luftë. Michael del vullnetar për të takuar Sollozzo në një vend publik dhe për të vrarë atë dhe McCluskey. Hagen paralajmëron se vrasja e McCluskey do të shkelte një rregull të kahershëm mafioz për të mos vrarë oficerët e policisë dhe thotë se do të nxiste reagim vdekjeprurës nga familjet rivale mafioze dhe zbatimi i ligjit. Michael argumenton se ata mund ta ekspozojnë publikisht McCluskey-n si një polic të korruptuar të përfshirë në tregtinë e drogës dhe që shërben si truprojë e Sollozzo-s, duke pretenduar se McCluskey ka kaluar në botën e tyre dhe është një lojë e ndershme. Soni pajtohet dhe miraton goditjen.

Pas përgatitjes së kujdesshme, Michael takohet me Sollozzo dhe McCluskey në një restorant italian në Bronx. Ai merr një pistoletë të cilën caporegime i Corleone, Peter Clemenza (Richard Castellano) e kishte vendosur më parë në banjë dhe vret Sollozzo-n dhe McCluskey-n duke i qëlluar në rrezen e zbrazët. Kjo ndez luftën e parë mafioze të nëntokës së Nju Jorkut në një dekadë.

Michael arratiset në Siçili dhe kalon dy vjet nën mbrojtjen e aleatit të Corleone, Don Tommasino (Corrado Gaipa). Michael bie në dashuri dhe martohet me një grua të re vendase të quajtur Apollonia Vitelli (Simonetta Stefanelli). Në Shtetet e Bashkuara, Sonny vritet. Pasi Michael njoftohet për vrasjen e Sonny, ai dhe Apollonia përgatiten të transferohen në Siracusa, por ajo vritet nga një makinë bombë e destinuar për Michael, duke dëshmuar se familjet e tjera mafioze e dinë se ku fshihet.

Michael kthehet në Shtetet e Bashkuara në 1950[7] dhe merr rolin e Sonny si trashëgimtari i dukshëm i Vitos. Pasi dyshimet e Vitos konfirmohen se Don Emilio Barzini (Richard Conte), rivali i tij kryesor në New York City, është truri i të shtënave të tij dhe vrasjes së Sonny, ai dhe Michael fillojnë një komplot të fshehtë, kompleks për të zhdukur Donët e tjerë të Nju Jorkut. Ata qëllimisht i lejojnë rivalët e tyre të zvogëlojnë interesat e Corleone për t'i vënë ata në mosveprim. Ndërkohë, Michael bind babanë e tij se është koha për të hequr familjen nga krimi. Më shumë se një vit pas kthimit të tij, Michael ribashkohet me Kay dhe ata martohen. Ai i premton asaj se familja Corleone do të jetë plotësisht legjitime në pesë vjet. Brenda tre viteve, ata kanë dy fëmijë, Anthony dhe Mary.

Vito del në pension në vitin 1954 dhe Michael bëhet kreu i familjes. Ai ofron të blejë aksionet e pronarit të kazinosë Moe Greene (Alex Rocco) në kazinonë e Las Vegas që Corleones financoi, duke synuar të zhvendosë familjen në Nevada si pjesë e përpjekjes së tij për të legjitimuar interesat e Corleone; Greene refuzon të shesë. Caporegimet e familjes Corleone Salvatore Tessio (Abe Vigoda) dhe Clemenza kërkojnë leje për të filluar operimin e familjeve të tyre në territorin e Corleone. Michael, me mbështetjen e Vitos, i këshillon ata të jenë të durueshëm dhe të presin derisa të përfundojë zhvendosja në Las Vegas. Tessio dhe Clemenza janë dakord, por janë dukshëm të pakënaqur.

Në vitin 1955, Vito paralajmëron Michael se Barzini ka të ngjarë të tentojë të vrasë Michael nën pretendimin e negocimit të paqes midis familjeve, duke përdorur një kontakt të pabesë brenda regjimit Corleone. Kushdo që i afrohet Michael për takimin, shpjegon Vito, do të jetë tradhtari brenda familjes. Menjëherë pas kësaj, Vito vdes nga një atak në zemër ndërsa luante me nipin e tij Anthony në kopshtin e tij të domates.

Në funeralin e Vitos, Tessio i thotë Michael se Barzini dëshiron të organizojë një takim, duke konfirmuar parashikimin e Vitos. Michael vë në lëvizje planin e tij për të vrarë kokat e tjerë të mafies së Nju Jorkut: Barzini, Philip Tattaglia (Victor Rendina), Carmine Cuneo (Rudy Bond) dhe Victor Stracci (Don Costello), si dhe Greene. Komploti shpaloset në të njëjtën ditë që Michael qëndron si kumbari i djalit të porsalindur të Connie. Më vonë të njëjtën ditë, ai ekzekuton Tessio dhe Carlo Rizzi (Gianni Russo), bashkëshorti abuziv i Connie-t, i cili komplotoi në vrasjen e Sonny-t. Me një hap, Michael rithemelon familjen Corleone si familjen më të fuqishme të krimit në vend dhe krijon një reputacion si më dinak dhe më i pamëshirshëm se babai i tij.

Disa ditë më vonë, Connie akuzon me furi Michael për vrasjen e Carlo. Kur sfidohet nga Kay, Michael mohon të ketë urdhëruar vrasjen e Carlo. Kay, duke besuar fillimisht Michael, më vonë e vëzhgon atë duke marrë kapot e tij. Clemenza i drejtohet Michael si "Don Corleone" dhe i puth dorën në të njëjtën mënyrë që bëri me babain e Michael. Kay e kupton se akuzat e Connie ishin të vërteta dhe se Michael është bërë një Don i fuqishëm duke u bërë pasardhësi i babait të tij në çdo mënyrë. Në roman, Kay largohet nga Michael, por Hagen e bind atë të kthehet.

The Godfather: Part 2

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

The Godfather: Part 2 është vendosur në vitet 1958 dhe 1959. Familja Corleone është zhvendosur në Nevada, ndërsa capo Frank Pentangeli (Michael V. Gazzo) drejton operacionet e familjes në Nju Jork, Clemenza ka vdekur disa vjet më parë. Megjithëse Michael është udhëheqësi më i fuqishëm i mafies në vend, ai ende punon në mënyrë aktive për të hequr familjen Corleone nga krimi. Megjithatë, përpjekjet e tij kanë qenë kryesisht të pasuksesshme, pasi armiqtë e tij të shumtë dhe obsesioni në rritje për hakmarrjen e mbajnë atë të lidhur me botën e krimit. Michael planifikon të ligjëroj më në fund familjen duke negociuar me Hyman Roth (Lee Strasberg), ish-partner biznesi i babait të tij, mbi kontrollin e operacioneve të kazinosë në Kubë.

Disa orë pas festës së Kungimit të Parë të Anthony, persona të armatosur të paparë qëllojnë në shtëpinë e Corleone, duke vrarë pothuajse Michael dhe Kay. Michael dyshon se Roth e urdhëroi sulmin dhe beson se një nishan brenda familjes Corleone e ndihmoi atë. Për të zbuluar përfshirjen e Rothit, Michael ruan marrëdhëniet e tyre të biznesit dhe urdhëron Pentangelin të zgjidhë një mosmarrëveshje me partnerët e biznesit të Rothit, Brothers Rosato. Kur Pentangeli takohet me ta, ata tentojnë ta vrasin, por ai mbijeton.

Michael, Roth dhe Fredo udhëtojnë në Kubë për të krijuar një partneritet me Fulgencio Batista duke i lejuar ata të operojnë kazinotë në Kubë pa ndërhyrje në këmbim të pagesave bujare për qeverinë kubane. Michael dërgon truprojën e tij për të eliminuar Roth në Natën e Vitit të Ri, por ushtarët kubanë vrasin truprojën gjatë përpjekjes. Po atë natë, Fredo zbulon pa dashje se ai ishte nishani brenda familjes; Michael përballet me Fredon dhe i jep atij "puthjen e vdekjes" siciliane. Gjatë festimeve të Vitit të Ri, forcat rebele fitimtare hyjnë në Havanë, duke e detyruar Batista në mërgim dhe duke prishur planet e Michael. Fredo, i frikësuar nga i vëllai, ikën; Roth arratiset në Miami.

Ndërkohë, Pentangeli, duke besuar se Michael kishte urdhëruar një goditje ndaj tij, përgatitet të dëshmojë kundër tij në hetimin e Senatit për krimin e organizuar. Megjithatë, Michael ka vëllain e Pentangelit, Vincenzo (Salvatore Po) të sjellë nga Siçilia. Pak para seancës, Vincenzo dhe Frank shkëmbejnë shikime. Duke kuptuar kërcënimin, Pentangeli heq dorë nga deklaratat e tij të mëparshme të betuara, duke i futur seancat në kaos dhe duke shkatërruar në mënyrë efektive çështjen e qeverisë kundër Michael.

Fredo i rrëfen Michael se krahu i djathtë i Rothit, Johnny Ola (Dominic Chianese), i kishte premtuar se do ta shpërblente për informacione rreth Michael. Fredo thotë se i vjen keq që është "kaluar" në krye të familjes në favor të Michael dhe se ai fshehu informacione kyçe rreth hetimit të Senatit. Majkëlli e mohon Fredon dhe i thotë vrasësit të tij personal Al Neri se asgjë nuk do t'i ndodhë vëllait të tij derisa nëna e tyre të jetë gjallë - nënkuptimi është se Neri do të vrasë Fredon pasi ajo të vdesë.

Ndërkohë, Kay vendos të lërë Michael dhe të marrë fëmijët e tyre me vete, duke besuar se Michael do të jetojë gjithmonë në një botë krimi dhe dhune. Michael i kërkon asaj që ta rimendojë, por Kay zbulon se ajo abortoi djalin e tyre të palindur sepse ajo refuzoi të sillte një tjetër nga fëmijët e tij në botë. I tërbuar, Michael godet Kay në fytyrë dhe ndërpret lidhjet me të, duke marrë kujdestarinë e Anthony dhe Mary.

Pas vdekjes së nënës së tyre dhe me urdhër të Connie, Michael me sa duket e fal Fredon, por në fakt është një dredhi për ta afruar atë në mënyrë që ta vritet. Menjëherë pas kësaj, Neri vret Fredon me urdhër të Michael. Në të njëjtën kohë, Majkëll dërgon Hagen për të bindur Pentangelin të kryejë vetëvrasje për të kursyer familjen e tij, dhe ka kaporeguar Rocco Lampone (Tom Rosqui) të vrasë një Roth të ruajtur shumë në Aeroportin Idlewild pas kthimit të tij në SHBA.

Filmi përfundon ndërsa Majkëll kujton një festë surprizë për ditëlindjen e babait të tij më 7 dhjetor 1941. Në një skenë të re, Michael informon familjen se ai e ka braktisur kolegjin për t'u regjistruar në marinsat. Vetëm Fredo e mbështet vendimin e Michael. Kur Vito vjen jashtë ekranit, të gjithë shkojnë për ta përshëndetur, përveç Michael, i cili ulet vetëm. Filmi mbyllet me Michael të ulur vetëm në kompleksin e Liqenit Tahoe të Corleones.

  1. ^ "Capt. Michael Corleone, USMC". bamfstyle.com (në anglisht). BAMF Style. 2 shtator 2015. Arkivuar nga origjinali më 10 shkurt 2019. Marrë më 10 prill 2019.
  2. ^ "AFI.com Error". www.afi.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 23 tetor 2007.
  3. ^ Leong, Anthony. "The Godfather Movie Review". Mediacircus.net (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 3 janar 2018. Marrë më 19 prill 2013.
  4. ^ "The 100 Greatest Movie Characters| 10. Vito Corleone". Empire (në anglisht). London, England: Bauer Media Group. 5 dhjetor 2006. Marrë më 27 shkurt 2012.
  5. ^ The Godfather by Mario Puzo. (1972, Book Club Associates by arrangement with William Heinemann Ltd), p.17
  6. ^ The Godfather by Mario Puzo. (1972, Book Club Associates by arrangement with William Heinemann Ltd), p.135
  7. ^ Coppola, Francis Ford (Director), Puzo, Mario (screenwriter) (29 mars 1971). The Godfather, early script (Motion picture) (në anglisht). United States: Internet Movie Script Database.
Parardhësi 
Vito Corleone
Kreu i familjes së krimit Corleone
The Godfather

c 1955–1958
Pasardhësi 
Tom Hagen (Interim)
Parardhësi 
Tom Hagen (Interim)
Kreu i familjes së krimit Corleone
The Godfather

c 1959–1980
Pasardhësi 
Vincent Corleone