Michel Piccoli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Michel Picooli
U lind në27 dhjetor 1925
Kombësiafrancez
TitulliMichel Picooli në Festivalin e filmit në Kan, në vitin 2000.

Michel Piccoli apo me emrin e plotë Jacques Daniel Michel Piccoli, (Paris, 27 dhjetor 1925.), aktor francez.

Piccoli është biri i një emigranti italian. Pas shkollimit për aktor ka marrë pjesë në shumë shfaqje parisiene, a një kohë ishte edhe udhëheqës në teatrin Théâtre Babylone. Për herë të parë parqitet në film në vitin 1944. Ka aktruar në shumë filma të regjisorëve të njohur e nër ta edhe me Luis Bunuelin në filmin La Mort en ce jardin (1956.). Rolin e parë kryesor e realizoi në filmin Prezir (1963.) të Jean-Luc Godardit. Në fund të viteve të 1960-ta ishte partner i shpeshtë i Romy Schneider, dhe ka marrë pjesë edhe në filmin e saj të fundit Shetitësja nga Sans-Soucija (1982.). Nga viti 1966. deri më 1977. ishte i martuar me Juliette Gréco.

Michel Piccoli ka luatur njërin ndër rolet kryesore në filmin Gjenerali i ushtrisë së vdekur, (sipas romanit të Ismail Kadaresë) të regjisorit të njohur, Luciano Tovoli1983.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]