Michel Platini

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Michel Platini
Platini në Poloni 2010
Presidenti i 6-të UEFA-s
Në detyrë
26 janar 2007 – 21 dhjetor 2015
Paraprirë ngaLennart Johansson
Pasuar ngaÁngel María Villar (në detyrë)
Aleksander Čeferin
Të dhëna vetjake
U lind më
Michel François Platini[1]

21 qershor 1955[2]
Jœuf, Francë
NënshtetësiaFrancez
Gjatësia1.79 m (5 ft 10 in)[2]
ProfesioniFutbollist
Menaxher
Administrator i futbollit

Shoqata e karrierës futbollistike
PozicioniMesfushor sulmues
Karriera me të rinjtë
1966–1972AS Jœuf
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1972–1979Nancy181(98)
1979–1982Saint-Étienne104(58)
1982–1987Juventus147(68)
Gjithsej432(224)
Karriera ndërkombëtare
1975–1976France Olympic7(4)
1976–1987Franca[3]72(41)
1988Kuvajti[4]1(0)
Skuadra të menaxhuara
1988–1992Franca
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Michel François Platini (lindi më 21 qershor 1955) është një ish-futbollist francez, menaxher dhe administrator. Si president i UEFA-s ai u ndalua nga përfshirja në futboll nën organizatën e FIFA-s, për shkak të shkeljeve të etikës. Ndalimi do të zgjasë deri në vitin 2023.[5] I konsideruar si një nga futbollistët më të mirë të të gjitha kohërave, Platini fitoi Topin e Artë tri herë, në vitet 1983, 1984 dhe 1985, dhe doli i shtati në votimin e FIFA Lojtari i Shekullit.[6] Në njohje të arritjeve të tij, ai u emërua Chevalier i Légion d'honneur në vitin 1985 dhe u bë oficer në vitin 1998.

Gjatë karrierës së tij, Platini luajti për klubet Nancy, Saint-Étienne dhe Juventus. Ai kishte nofkën Le Roi (Mbreti) për aftësinë dhe udhëheqjen e tij. Pavarësisht se shërbeu kryesisht si një krijues i përparuar i mesfushës, ai ishte një golashënues i dobët; ai fitoi çmimin capocannoniere të Serisë A tri herë radhazi midis 1983 dhe 1985 dhe ishte shënuesi më i mirë i fushatës fituese të Kupës Evropiane 1984–85 të Juventusit. Platini ishte një lojtar kryesor i kombëtares franceze që fitoi UEFA Euro 1984, një turne në të cilin ai ishte shënuesi më i mirë dhe lojtari më i mirë, dhe arriti në gjysmëfinale të Kupave të Botës 1982 dhe 1986. Së bashku me mesfushorët Alain Giresse, Luis Fernández dhe Jean Tigana, ai formoi carré magique (sheshin magjik) të ekipit francez në vitet 1980. Platini ishte golashënuesi rekord i vendit të tij deri në vitin 2007, dhe mban rekordin për shumicën e golave (9) të shënuar në Kampionatin Evropian pavarësisht se u paraqit vetëm në edicionin fitimtar të vitit 1984.

Pas pensionimit të tij si lojtar, Platini ishte trajner i kombëtares franceze për katër vjet dhe ishte bashkë-organizator i Kupës së Botës 1998 në Francë. Në vitin 2007, ai u bë ish-lojtari i parë që u zgjodh si president i Bashkimit të Shoqatave Evropiane të Futbollit (UEFA). Ai gjithashtu mbajti postet e kryetarit të Komitetit Teknik dhe të Zhvillimit të FIFA-s dhe nënkryetarit të Federatës Franceze të Futbollit. Në vitin 2015, megjithatë, ai u ndalua nga administrata e futbollit për konflikt interesi nga Komiteti i Etikës i FIFA-s.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Décret du 13 juillet 1998 portant promotion et nomination" [Dekreti i 13 korrikut 1998 për ngritjen në detyrë dhe emërimin]. Journal Officiel de la République Française (në frëngjisht). 1998 (161): 10831. 14 korrik 1998. PREX9801876D. Marrë më 25 gusht 2019.
  2. ^ a b "Michel Platini". L'Équipe (në frëngjisht). Paris. Marrë më 4 qershor 2019.
  3. ^ "Michel Platini Biography" (në anglisht). Soccer-fans-info.com. 3 maj 1973. Arkivuar nga origjinali më 3 gusht 2009.
  4. ^ "Michel Platini – Goals in International Matches" (në anglisht). rsssf.com. 21 prill 2011.
  5. ^ "Fifa: Sepp Blatter and Michel Platini get eight-year bans". BBC Sport (në anglisht). 21 dhjetor 2015. Marrë më 21 dhjetor 2015.
  6. ^ "FIFA Player of the Century" (PDF). touri.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 26 prill 2012. Marrë më 30 nëntor 2010.

[[Kategoria:FIFA 100]