Miçigen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Michigan)
Jump to navigation Jump to search
Miçigan
Michigan
Ndërtesa e Parlamentit të Miçiganit
Ndërtesa e Parlamentit të Miçiganit
Flamuri i Miçigan
Stema zyrtare e Miçigan
Nicknames: 
The Great Lakes State
Location of Miçigan
Popullsia
 • Gjithsej9,883,360
Faqja zyrtarewww.michigan.gov

Michigan (sqt. Miçigen) është një Shtet Federal i SHBA-së. Emri Michigan është forma franceze e fjalës mishigamaa në gjuhën indigjene Ojibwa, që do të thotë "ujë i madh" ose "liqen i madh". Miçigani është shteti i 9-të më i populluar i Shteteve të Bashkuara dhe i 11-ti për nga sipërfaqja. Kryeqyteti i tij është Lansing, dhe qyteti më i madh është Detroit. Miçigan u pranua në SHBA më 26 janar, 1837, si shteti i 26-të.

Miçigani është shteti i vetëm që përbëhet nga dy gadishuj. Gadishulli i Poshtëm, emrin e të cilit Miçigani kishte fillimisht, ka formuën e një dorashke. Gadishulli i Sipërm ndahet nga Gadishulli i Poshtëm nga Ngushtica e Mackinac-ut, një kanal 8km që bashkon liqenin Huron me liqenin Michigan. Të dy gadishujt lidhen nga Ura Mackinac. Gadishulli i Sipërm edhe pse nuk është shumë populluar, është ekonomikisht i rëndësishëm për shkak të statusit të tij si një destinacion turistik si edhe si dhe për sasinë e madhe të burimeve natyrore.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Miçigeni është vendi në të cilin gjenden dy përmendore të shqiptarëve ajo e Nënë Terezës dhe Gjergj Kastriot - Skenderbeut.

Permendorja e Skenderbeut është përurua 24 shtator 2006 në prani të disa mijëra vetëve, përfshi kryepeshkopin e Detroit, Kardinalin Adam Maida dhe presidentin e Shqipërise, Alfred Moisiu.

Përmendorja e Skënderbeut është zbulua me nderime në anë të një autostrade dhe në hyrje të oborrit të Kishës katolike shqiptare Shën Pali në Roçester Hills, rreth 40 kilometra ne veri te Detroitit. Presidenti Alfred Moisiu ka thënë se me këtë vepër, shqiptarët e Amerikës kanë nderuar veten dhe mbare popullin shqiptar dhe se "Tashmë populli i thjeshtë amerikan mund të mësoje edhe më shumë se kush ishte Skënderbeu dhe çfare bëri ai për kombin dhe botën mbarë."- tha ai.

Kardinali Adam Maida tha se shqiptarët në rrethin e Detroitit janë krenaria e dioqezes së tij dhe "Tani, krahas nënë Terezës, shqiptarët e Miçiganit mund të krenohen para amerikanëve edhe me Gjergj Kastrotin."

Nismëtar i kësaj ngjarjeje është Dom Anton Kqira, Kryefamullitar i kishës së Shën Palit, që mendohet të jetë kisha më e madhe katolike shqiptare në botë. Përmendorja e heroit kombëtar shqiptar është fryt i një pune mbi një vjeçare nga ana e skulptorit të njohur shqiptaro-amerikan, Kreshnik Xhiku.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]