Microsoft Edge (shfletues interneti)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Logoja e Edge.

Microsoft Edge (ose thjesht Edge) është një shfletues uebi i pronarit, ndër-platformë i krijuar nga Microsoft. Ai u lëshua për herë të parë në 2015 si pjesë e Windows 10 dhe Xbox One dhe më vonë u transferua në platforma të tjera si një pjesë e projektit me burim të hapur të Google Chromium: Android dhe iOS, macOS, versionet më të vjetra të Windows (Windows 7, Windows Server 2008 R2 dhe më vonë u mbështetën deri në fillim të vitit 2023),[1][2] dhe së fundmi Linux.[3][4] Edge u krijua si pasardhës i Internet Explorer (IE).

Edge u ndërtua fillimisht me motorin e vet të shfletuesit të Microsoft, EdgeHTML, dhe motorin e tyre Chakra JavaScript.[5] Në fund të vitit 2018, u njoftua se Edge do të rindërtohej plotësisht si një shfletues i bazuar në Chromium me motorë Blink dhe V8. Edge i ri u lëshua publikisht në janar 2020 dhe në platformat Xbox në 2021. Microsoft që atëherë ka ndërprerë mbështetjen e sigurisë për shfletuesin origjinal (tani i referuar si Microsoft Edge Legacy),[6] dhe në Windows 11 është shfletuesi i parazgjedhur i uebit (për pajtueshmërinë me Google Chrome).[7]

Në maj 2022, sipas StatCounter, Microsoft Edge u bë shfletuesi i dytë më i popullarizuar në botë, duke tejkaluar Safari të Apple (në disa vende, si Shtetet e Bashkuara, Edge është i treti më i popullarizuari, ku   ka një përqindje prej 14%, paksa prapa aksionit 16% të Safari-t). Që nga shtatori 2022, Edge përdoret nga 11% e kompjuterëve në mbarë botën.[8]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Introducing the first Microsoft Edge preview builds for macOS". Microsoft Edge Blog (në anglishte amerikane). 2019-05-20. Arkivuar nga origjinali më 27 maj 2022. Marrë më 2019-05-26.
  2. ^ "Microsoft's Chromium Edge browser now available on Windows 7 and Windows 8". The Verge. 2019-06-19. Arkivuar nga origjinali më 20 qershor 2019. Marrë më 2022-05-27. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Warren, Tom (22 shtator 2020). "Microsoft's Edge browser is arriving on Linux in beta next month". The Verge. Arkivuar nga origjinali më 22 shtator 2020. Marrë më 23 shtator 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Foley, Mary Jo (20 tetor 2020). "Microsoft releases Chromium-based Edge preview for Linux" (në anglishte amerikane). ZDNet. Arkivuar nga origjinali më 21 tetor 2020. Marrë më 20 tetor 2020.
  5. ^ Microsoft (2020). "What is Microsoft Edge Legacy?". support.microsoft.com. Arkivuar nga origjinali më 14 gusht 2020. Marrë më 27 gusht 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ New Microsoft Edge to replace Microsoft Edge Legacy with April's Windows 10 Update Tuesday release, Microsoft, 2021-02-12, arkivuar nga origjinali më 11 mars 2021, marrë më 12 mars 2021 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Microsoft Edge and Chromium Open Source: Our Intent, Microsoft Edge, 18 tetor 2020, arkivuar nga origjinali më 17 nëntor 2021, marrë më 2021-11-17, our unique web-platform codebase still faces occasional compatibility problems as web developers focus less on HTML standards and rationally focus on widely used platforms like Chrome {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ Hardwick, Tim (2022-05-03). "Microsoft Edge Overtakes Safari as World's Second Most Popular Desktop Browser". MacRumors. Arkivuar nga origjinali më 8 maj 2022. Marrë më 2022-05-03. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)