Jump to content

Mihail Mishustin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mihail Mishustin
Kryeministër i Rusisë
Titullar
Në detyrë
16 janar 2020
PresidentiVladimir Putini
Paraprirë ngaDmitry Medvedev
Drejtor i Shërbimit Federal të Taksave
Në detyrë
6 prill 2010 – 16 janar 2020
PresidentiDmitry Medvedev
Vladimir Putini
Paraprirë ngaMihail Mokrecov
Pasuar ngaDaniil Yegorov
Të dhëna vetjake
U lind më
Mihail Vladimirovich Mishustin

3 mars 1966
Lobnya, Republika Socialiste Federale Sovjetike e Rusisë, Bashkimi Sovjetik
NënshtetësiaRus
Partia politikeI pavarur
Fëmijët3
ShkollimiSTANKIN

Mihail Vladimiroviç Mishustin (rusisht: Михаил Владимирович Мишустин; lindi më 3 mars 1966) është një ekonomist dhe politikan rus që shërben si Kryeministër i Rusisë që nga viti 2020. Ai më parë ka shërbyer si Drejtor i Shërbimit Federal të Taksave nga 2010 deri më 2020.

Ai u emërua për Kryeministrin e Federatës Ruse nga Presidenti Vladimir Putin më 15 janar 2020, pas dorëheqjes së Dmitry Medvedev .[1] Seancat dëgjimore për emërimin e tij u mbajtën në Dumën e Shtetit më 16 janar, dhe ai u konfirmua në zyrë atë ditë.[2]

Jeta e hershme dhe karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mihail Mishustin lindi më 3 mars 1966 në Lobnya tek prindërit Vladimir Moisejeviq dhe Luiza Mihailovna. Në vitin 1989, ai u diplomua në STANKIN, me diplomë në inxhinierinë e sistemit, dhe më pas më 1992, përfundoi studimet pasuniversitare në të njëjtin Institut.[3] Pasi mbaroi shkollën pasuniversitare, ai filloi të punojë si drejtor i një strukture laboratorike provash.[4] Në vitin 1992, Mishustin filloi të punojë në Klubin Ndërkombëtar të Kompjuterave (ICC),[5] ku ai punoi në lehtësimin e integrimit të teknologjive të informacionit rus dhe perëndimor.[5] Ai përfundimisht drejtoi bordin e Klubit Ndërkombëtar të Kompjuterave.[4]

Në vitin 1998, ai u bashkua me shërbimin shtetëror si asistent për sistemet e informacionit për kontabilitetin dhe kontrollin mbi pranimin e pagesave tatimore tek kreu i shërbimit tatimor shtetëror të Federatës Ruse. Nga viti 1998 deri më 2004, ai punoi si Zëvendës Ministër i Taksave, duke qenë i dyti në Shërbimin e Taksave Shtetërore.[6][7] Ai punoi si drejtues i Agjencisë Federale për Kadastrin e Pasurive të Patundshme[5]Ministrinë Ruse të Zhvillimit Ekonomik dhe shef i Agjencisë Federale për Menaxhimin e Zonave të Veçanta Ekonomike.[8]

Në vitin 2008, Mishustin u largua nga shërbimi civil dhe u kthye në sektorin privat. Ai kaloi dy vjet si president i UFG Asset Management, një fond investimesh, përpara se të jepte dorëheqjen për t'u bërë kreu i Shërbimit Federal të Taksave.[6][5][9]

Në shkurt 2009, ai iu bashkua rezervës së personelit të Presidentit të Rusisë.[10]

Shefi i Shërbimit Federal të Taksave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2010, Mishustin u emërua kryetar i Shërbimit Federal të Taksave (FTS). Pas emërimit të tij në këtë post, sipërmarrësit shprehën shpresën se Mishustin, pasi vinte nga biznesi, do të ishte më "miqësor" me sipërmarrësit rusë.[11] Si drejtues i Shërbimit Federal të Taksave, Mishustin fitoi një reputacion si një teknokrat të aftë[12][13] dhe theksoi thjeshtësimin e taksave dhe shërbimet e taksave elektronike.[14] Megjithatë, gjatë kësaj periudhe, shërbimi tatimor u kritikua për qasjen e tij tepër të rreptë ndaj biznesit; Mishustin e hodhi poshtë këtë kritikë, duke treguar një ulje të numrit të kontrolleve tatimore në vend dhe inspektimeve tatimore të bizneseve të mëdha dhe të mesme.[15][16][17]

Si kryetar i FTS-së, Mishustin i shpalli luftë "të dhënave të pista" dhe synoi probleme me rimbursimet e pajustifikuara të taksës së shtuar (TVSH).[18][19] Mishustin theksoi dixhitalizimin dhe të dhënat e mëdha,[20] duke përdorur përdorimin e gjerë të sistemeve "tekno-autoritare" të mbikëqyrjes qeveritare të veprimtarisë ekonomike, duke përfshirë mbledhjen e të dhënave për pothuajse çdo transaksion në Rusi.[21] Kjo mbledhje e të dhënave u lehtësua nga legjislacioni i ri që kërkonte që të gjitha faturat e biznesit nga biznesi të dorëzoheshin në qeveri dhe kërkonte nga të gjithë shitësit të transmetojnë automatikisht të dhënat e transaksionit në kohë reale tek autoritetet tatimore përmes një procesi "regjistri të parave të gatshme në internet".[21] Qeveria përdori inteligjencën artificiale për të identifikuar personat e dyshuar për evazion fiskal.[21] Ky sistem i mbikëqyrjes rezultoi në një ulje të pjesës së TVSH-së të pa grumbulluar nga autoritetet ruse gjatë mandatit të Mishustin; "hendeku i TVSH-së" thuhet se ka rënë nga 20% në më pak se 1%).[21]

Kryeministër[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emërimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mishustin në seancën e tij konfirmuese në Dumën e Shtetit më 16 janar 2020

Kryeministri Dmitry Medvedev, së bashku me të gjithë kabinetin e tij, dhanë dorëheqjen më 15 janar 2020, pasi presidenti Vladimir Putin dorëzoi fjalimin presidencial në Asamblenë Federale, në të cilën ai propozoi disa ndryshime në kushtetutë. Medvedev deklaroi se ai po jepte dorëheqjen për të lejuar Putinin të bëjë ndryshimet e rëndësishme kushtetuese të sugjeruara nga Putini në lidhje me largimin e pushtetit nga presidenca.[22] Putini pranoi dorëheqjen. Sidoqoftë, me udhëzimet e Putinit, kabineti vazhdoi punën e tij si një kabinet kujdestar deri në formimin e një qeverie të re.[23][24][25]

Më 15 janar 2020, Putin emëroi Mishustin për postin e kryeministrit.[1] Sipas Putinit, atij iu ofruan katër kandidatë, por Mishustin nuk ishte në mesin e tyre. Si rezultat, Putin vendosi në mënyrë të pavarur të propozojë Mishustin për kryeministër.[26] Të nesërmen, ai u konfirmua nga Duma e Shtetit në këtë post[27][28] dhe u caktua kryeministër me dekretin e Putinit.[29] Kjo ishte hera e parë që ndonjëherë u konfirmua një kryeministër pa vota kundër.

State Duma confirmation
Për Kundër Abstenim Nuk kanë votuar
383 85.1% 0 0.0% 41 9.1% 25 5.6%
Source: Справка о результатах голосования Arkivuar 26 janar 2020 tek Wayback Machine

Kabineti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Takimi i parë i kabinetit të Mishustinit më 21 janar 2020

Më 21 Janar 2020, Mishustin i paraqiti presidentit Vladimir Putin një strukturë të kabinetit të tij. Në të njëjtën ditë, presidenti nënshkroi një dekret për strukturën e kabinetit dhe emëroi ministrat e propozuar.[30][31][32]

Në përgjithësi, qeveria është azhurnuar përgjysmë. Vetëm katër zëvendës kryeministrat mbetën nga kabineti i Medvedev (tre ruajtën vendet e tyre, një u emërua në një post tjetër) dhe dymbëdhjetë ministra.[33]

Sipas shumë analistëve politikë, Mihail Mishustin është i vetmi nga kryeministrat e Putinit që me të vërtetë formuan kabinetin e tij. Ai mblodhi një ekip nga njerëzit e tij dhe bashkëpunëtorët. Para kësaj, vetëm Vladimir Putin ishte në gjendje ta bënte këtë. Në veçanti, dy zëvendëskryeministrat ishin zëvendës të Mishustinit në Shërbimin Federal të Taksave. Sipas ekspertëve, kjo do të thotë që Mishustin ka kartelë për ndryshime.[34][35]

Më 26 Mars 2020, Mishustin propozoi të rivendoste Presidiumin e Qeverisë, një organ në strukturën e kabinetit të formuar për të zgjidhur çështjet operacionale. Më parë, një organ i tillë ekzistonte në qeverinë e parë të Medvedev, por në qeverinë e dytë të Medvedev nuk kishte Presidium.[36]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b "Путин предложил главе ФНС Михаилу Мишустину пост премьера" (në rusisht). Arkivuar nga origjinali më 15 janar 2020. Marrë më 15 janar 2020.
 2. ^ Litvinova, Daria (16 janar 2020). "Russia's new PM a career bureaucrat with no political aims". Associated Press (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 16 janar 2020. Marrë më 16 janar 2020.
 3. ^ "Биография" (në rusisht). Arkivuar nga origjinali më 13 gusht 2019. Marrë më 16 janar 2020.
 4. ^ a b "ИСТОРИЯ МЕЖДУНАРОДНОГО КОМПЬЮТЕРНОГО КЛУБА" (në rusisht). Arkivuar nga origjinali më 3 korrik 2013. Marrë më 28 prill 2020.
 5. ^ a b c d Teslova, Elena (16 janar 2020). "PROFILE - Who is Mikhail Mishustin?" (në anglisht). Anadolu Agency. Marrë më 18 janar 2020.
 6. ^ a b Rudnitsky, Jake; Pismennaya, Evgenia (16 janar 2020). "High-Tech Taxman Who Loves Hockey Is Putin's New Premier" (në anglisht). Bloomberg News. Marrë më 17 janar 2020.
 7. ^ "Who is Russia's new prime minister Mikhail Mishustin?" (në anglisht). NBC News. Associated Press. 16 janar 2020. Marrë më 17 janar 2020.
 8. ^ "Commissioner FTS | The Federal Tax Service of Russia". nalog.ru (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 prill 2020. Marrë më 19 janar 2020.
 9. ^ "Mikhail Mishustin: the unknown tax chief surprisingly promoted to Russian PM by Putin" (në anglisht). France 24. 16 janar 2020. Marrë më 18 janar 2020.
 10. ^ Поздравляем Михаила Мишустина с назначением на пост руководителя Федеральной налоговой службы! Arkivuar 4 mars 2016 tek Wayback Machine. Кадровый резерв Президента России
 11. ^ "Дружелюбная служба" (në rusisht). Arkivuar nga origjinali më 20 qershor 2010. Marrë më 15 janar 2020.
 12. ^ Standish, Reid; MacKinnon, Amy (16 janar 2020). "Who Is Russia's New Prime Minister?". Foreign Policy (në anglisht). Marrë më 16 janar 2020.
 13. ^ Ilyushina, Mary; Guy, Jack (16 janar 2020). "Mikhail Mishustin didn't have an English Wikipedia page on Wednesday morning. A day later, he's Russia's prime minister" (në anglisht). CNN. Arkivuar nga origjinali më 16 janar 2020. Marrë më 16 janar 2020.
 14. ^ "Налоговики пообщались с бизнесменами" (në rusisht). Arkivuar nga origjinali më 9 gusht 2012. Marrë më 28 prill 2020.
 15. ^ "Глава ФНС: Налоговые поступления в федеральный бюджет близки к докризисным" (në rusisht). Arkivuar nga origjinali më 30 dhjetor 2012. Marrë më 15 janar 2020.
 16. ^ "Контрольная работа" (në rusisht). Arkivuar nga origjinali më 15 janar 2020. Marrë më 15 janar 2020.
 17. ^ "Мишустин: ФНС проверяет одно малое предприятие из четырёх тысяч" (në rusisht). Arkivuar nga origjinali më 15 janar 2020. Marrë më 15 janar 2020.
 18. ^ "Российские налоговики модернизируются" (në rusisht). Arkivuar nga origjinali më 6 mars 2016. Marrë më 15 janar 2020.
 19. ^ "НДС" (në rusisht). Arkivuar nga origjinali më 31 gusht 2012. Marrë më 15 gusht 2012.
 20. ^ Leonid Bershidsky, Putin's Pick for Prime Minister Is a Bureaucratic Superman, Bloomberg (16 janar 2020).
 21. ^ a b c d Joseph W. Sullivan, Russia's New Prime Minister Augurs Techno-Authoritarianism, Foreign Policy (20 janar 2020).
 22. ^ "Russian prime minister and government resign after Putin speech". Reuters (në anglisht). 15 janar 2020. Arkivuar nga origjinali më 17 janar 2020. Marrë më 18 janar 2020.
 23. ^ "Правительство России уходит в отставку". РИА Новости (në rusisht). Arkivuar nga origjinali më 15 janar 2020. Marrë më 15 janar 2020.
 24. ^ "Путин попросил правительство исполнять обязанности в полном объеме" (në rusisht). Arkivuar nga origjinali më 16 janar 2020. Marrë më 19 janar 2020.
 25. ^ "Указ о Правительстве Российской Федерации" (në rusisht). Arkivuar nga origjinali më 19 janar 2020. Marrë më 19 janar 2020.
 26. ^ "Putin says Mishustin was not among original picks for PM" (në anglisht). Marrë më 21 shkurt 2020.
 27. ^ Soldatkin, Vladimir; Marrow, Alexander (16 janar 2020). Stonestreet, John (red.). "Russian lawmakers approve Mishustin as PM" (në anglisht). Reuters. Arkivuar nga origjinali më 16 janar 2020. Marrë më 16 janar 2020. Mishustin received 383 votes of 424 cast, with no votes against and 41 abstentions in a victory that had been all but assured when he won the unanimous backing of his party, United Russia, which has a strong majority in the chamber.
 28. ^ Госдума одобрила Мишустина на пост премьера
 29. ^ "Михаил Мишустин назначен Председателем Правительства Российской Федерации" (në rusisht). Arkivuar nga origjinali më 16 janar 2020. Marrë më 16 janar 2020.
 30. ^ Указ о структуре федеральных органов исполнительной власти
 31. ^ Подписаны указы о назначении министров Правительства Российской Федерации
 32. ^ Назначены министры внутренних дел, иностранных дел, обороны, юстиции и глава МЧС России
 33. ^ "Кабинет Мишустина: обновленный социальный блок, новички и "долгожители"". ТАСС (në rusisht). Marrë më 2020-01-31.
 34. ^ "Мишустин — первый премьер России в XXI веке, которому удалось собрать «свое» правительство В кабинет вошли его соратники, старый друг и даже коллега тестя". Медуза (në rusisht). Marrë më 31 janar 2020.
 35. ^ "Мишустин смог собрать в правительстве команду единомышленников". Ведомости (në rusisht). Marrë më 31 janar 2020.
 36. ^ "Мишустин возрождает формат президиума правительства". ТАСС (në rusisht). Marrë më 26 mars 2020.
Parardhësi 
Mihail Mokrecov
Drejtor i Shërbimit Federal të Taksave
2010–2020
Pasardhësi 
Daniil Jegorov
Parardhësi 
Dmitry Medvedev
Kryeministër i Rusisë
2020–akoma