Mikel Temo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Mikel Temo i lindur më 1964Korçë është piktor dhe stilist shqiptar me banim në Kanada. Diplomohet në degën Pikturë Monumentale dhe Vizatim në Akademinë e Arteve në Tiranë, Shqipëri në vitin 1986, pas trajnimit në një program intensiv në artin tradicional realizoi një doktoraturë në Arte në vitin 1997. Nga viti 1986 - 1998 Mikeli shpërndau njohuritë e tij dhe dashurinë e artit me studentët si mësues në Shkollën e Arteve të Tiranës. Pas udhëtimeve eksploruese në muzetë e arteve në Itali dhe Francë puna e tij u bë më abstrakte me gjurmë nga realiteti.

Punët e artistit pamor Mikel Temo janë pjesë e fondit të përhershëm të Galeria Kombëtare e Arteve të Shqipërisë. Ai jeton në Vancouver, British Columbia që nga viti 2000.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

bksh.al