Mil Mi-24

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mil Mi 24 Hind

Mil Mi-24 (emri i raportimit të NATO-s: Hind) është një helikopter i madh luftarak, helikopter sulmues dhe për transport trupash me kapacitet të ulët me vend për tetë pasagjerë. Prodhohet nga Fabrika e Helikopterëve Mil Moskë dhe operohet që nga viti 1972 nga Forcat Ajrore Sovjetike dhe pasardhësit e saj, së bashku me 48 vende të tjera.

Në qarqet e NATO-s, versionet e eksportit, Mi-25 dhe Mi-35. Pilotët sovjetikë e quajtën Mi-24 "tanku fluturues", një term i përdorur historikisht me aeroplanin e famshëm të sulmit tokësor Sovjetik të Luftës së Dytë Botërore, Il-2 Shturmovik.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Mil Mi-24", Wikipedia (në anglisht), 2022-12-11, marrë më 2022-12-22