Milaim Pelivani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Milaim Pelivani
Kampion botëror në mundje në lojrat olimpike në Çikago
(1931)

Emri: Milaim
Mbiemri: Pelivani
Lindi më: 1895
Vendlindja: ÇegranGostivarit, Perandoria Osmane
Vdiq më: 1974
Vdiq në: Stamboll
Profesioni: Sportist

Milaim Pelivani lindi më 1895ÇegranGostivarit, Perandoria Osmane (sot IRJM), Milaim Pelivani është regjistruar në memorjen historike, si një ndër sportistët e parë shqiptarë [1]. Në vitin 1931 me rastin e fitores si kampion botëror në lojërat olimpike në Çikago ngriti flamurin shqiptar, flamurin kuq e zi me shqiponjën dy-krenare. Prandaj edhe mbeti figurë e çelikosure që e njeh historia edhe për guximin që kishte në rrugën e kauzës dhe kombit.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kemal Ataturku i ndalojë që Milaimi te merret me mundje, nga që e turpëroi Turqinë, sipas gjykimit të Ataturkut, pasi Milaimi si kampion i Lojërave Olimpike të vitit 1931, ishte pjesë e ekipit të Turqisë dhe në momentin e marrjes së medaljes kërkoi që të ngrihet flamuri kombëtar dhe të këndohet himni i Shqipërisë.

Medaljet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

[1].

  1. ^ a b "Gostivarli Mülayim Pehlivan". Arkivuar nga origjinali origjinali më 16 mars 2016. Marrë më 22 janar 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)