Jump to content

Mileva Filipoviq

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Mileva Jovanova Filipović (lindur Kalezyc, 4 shtator 1938 - 11 korrik 2020) ishte një sociologe malazeze, e cila ishte profesoreshë e drejtësisë në Universitetin e Malit të Zi, ku u përpoq pa sukses të themelonte një Departamenti të Studimeve Gjinore.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mileva Kalezic ka lindur më 4 shtator 1938 në Shpuzë . [1] [2] Ajo u diplomua në Departamentin e Sociologjisë të Universitetit të Beogradit në vitin 1973, dhe më pas mori masterin e saj në vitin 1976. Në vitin 1983 ajo mori doktoraturën e saj nga École normale supérieure, ku ajo u mbikëqyr pjesërisht nga Louis Althusser . Nga viti 1974 punoi në Universitetin e Malit të Zi (atëherë Universiteti i Titogradit) si profesoreshë e asociuar. Në vitin 1998 u gradua profesoreshë e rregullt në Fakultetin Juridik të Universitetit të Malit të Zi, ku punoi deri në pensionimin e saj në vitin 2004. [3] [2] Ajo u përpoq pa sukses për të krijuar një program të studimeve të grave në universitet. [3] Ajo vdiq më 11 korrik 2020 në Podgoricë, [4] dhe u varros në varrezat në Dobrska Župa ( pl ). [1]

Hulumtimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filipoviq ka punuar në kërkime sociologjike, strukturaliste dhe epistemologjike. [3] Interesi i saj për Studimet Gjinore dhe feminizmin u përshpejtua rreth vitit 2000. Ajo është merita për futjen e konceptit të gjinisë në diskursin akademik malazez. [3] Ajo u përshkrua si një sociologe "e shquar" teorike në Shkenca Sociale në Evropën Juglindore. [5] Gjatë viteve 2000 ajo ishte e vetmja studiuese që eksploroi rolet e grave në Malin e Zi post-socialist, ku tregoi se vitet 1990 ishin një periudhë ku të drejtat e grave u gërryen më tej në vend. [6]

Publikime të zgjedhura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • AbsFilipoviq, Mileva. "Sociologija i postpozitivističke paradigme: neke saznajne teškoće savremene sociologije." Sociologjia 50.3 (2008): 251-266.
  • Filipoviq, Mileva. "Moška dominacija Pierra Bourdieuja." Ars & Humanitas 2.1 (2008): 121-132.
  • Filipoviq, Mileva. "Paradigma za konstrukciju nacionalnih identiteta." Sociologjia 43.4 (2001): 309-318.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "MILEVA Jovanova FILIPOVIĆ". Umrli.me (në serbo-kroatisht). Marrë më 2023-03-31.
  2. ^ a b Gore, Univerzitet Crne. "Univerzitet Crne Gore - O Univerzitetu". UCG - Univerzitet Crne Gore. Marrë më 2023-03-31. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ a b c d "Asimetrije društvene moći muškaraca i žena". vijesti.me (në serbo-kroatisht). Marrë më 2023-03-31.
  4. ^ Urednice, Predgovor, [in:] Stevanović and others, Naučnice u društvu: radovi sa konferencije održane from 11 to 13 February 2020. u Srpskoj academy science and umetnosti u Beogradu, Beograd 2020, p. 15.
  5. ^ Genov, Nikolaĭ; Becker, Ulrike (2001). Social Sciences in Southeastern Europe (në anglisht). International Social Science Council. ISBN 978-3-8206-0133-6.
  6. ^ Dabižinović, Ervina (2021-05-01). "Between Resistance and Repatriarchalization. Women's Activism in the Bay of Kotor in the 1990s". Comparative Southeast European Studies (në anglisht). 69 (1): 45–67. doi:10.1515/soeu-2021-2002. ISSN 2701-8202.