Milko Đurovski

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Milko Djurovski
Të dhënat personale
Emri i plotëMilko Djurovski
Data e lindjes27 Shkurt 1963
Vendi i lindjesTetovë, Jugosllavi
Gjatësia1,78 m (5 ft 10 in)
PozicioniSulmues
Karriera në rini
FK Teteks
1977–1979Red Star Begrad
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1979–1986Red Star Belgrade115(54)
1979–1980→ FK Čukarički
1986–1990FK Partizan70(38)
1990–1993FC Groningen71(28)
1993→ SC Cambuur7(0)
1994NK Maribor19(8)
1994Nîmes Olympique4(0)
1995–1996NK Železničar Maribor
1998Kansas City Attack1(0)
Gjithsej304(147)
Ekipi kombëtar
1984Yugoslavia Olympic football team2(0)
1984–1985Yugoslavia national football team6(2)
1994Maqedonia3(0)
Ekipet e menaxhuara
1998NK Železničar Maribor
2003FK Rudar Prijedor
2005Malečnik (player-manager)
2005–2006Drava Ptuj
2006–2007Nafta Lendava
2007Maribor
2008–2009Vardar
2009Belasica
2010Drava Ptuj
2012Pöllau
2015Zlaté Moravce
2015Zavrč
2016Slavija Sarajevo
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Milko Djurovski (Maqedonisht: Милко Ѓуровски, gjithashtu romanizuar si Milko Gjurovski, serbo-kroatisht: Milko Đurovski / Милко Ðuровски, i lindur më 26 shkurt 1963) është ish futbollist jugosllav dhe maqedonas dhe menaxher aktual. Ai u konsiderua si një nga lojtarët më të talentuar jugosllavë të brezit të tij. Po ashtu, Djurovski mbahet mend për sjelljen e tij të çuditshme gjatë karrierës së tij të luajtur që zgjati më shumë se 25 vjet.

Djurovski filloi në Red Star Belgrade, duke bërë debutimin e tij të lartë në vitin 1979, 16 vjeç. Ai kaloi gjithsej shtatë sezone në ekipin e parë, duke fituar dy kampionate kombëtare (1981 dhe 1984) dhe dy gota kombëtare (1982 dhe 1985). Në verën e vitit 1986, Djurovski bëri një veprim të habitshëm dhe të diskutueshëm ndaj rivalëve të hidhur të Parëzjarrit të Kuq të Kuq.[1] Ai qëndroi për katër vjet në JNA Stadion, duke përfshirë një sezon jo aktiv për shkak të shërbimit të tij të detyrueshëm ushtarak. Disa nga shfaqjet e tij më të paharrueshme me Crno-beli përfshijnë një kravatë të Kupës Evropiane të Kupave 1989-90 kundër Groningen, e cila përfundimisht i siguroi atij një transferim në klubin holandez në vitin 1990.[2] Në vitet e tij të mëvonshme, Djurovski vazhdoi të luante për disa klube sllovene.

Ndërkombëtarisht, Djurovski përfaqësonte Jugosllavinë dhe Maqedoninë.[3] Ai fitoi gjashtë kapele për Jugosllavinë midis 1984 dhe 1985, duke shënuar dy gola. Pas shpërbërjes së ish-vendit, Djurovski luajti shkurtimisht për Maqedoninë e tij, duke bërë tri paraqitje në vitin 1994. Ai më parë kishte fituar medaljen e bronztë për Jugosllavinë në Olimpiadën Verore të vitit 1984.

Vëllai i tij i madh është Boško Djurovski, ndërsa djali i tij i vogël është Mario Djurovski.[4]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Milko Đurovski: I Zvezda i Partizan" (në Serbisht). mondo.rs.
  2. ^ ""DOGODILO SE NA DANAŠNJI DAN: Milko je uništio Ponos severa, a onda su oni odlučili da ga kupe... (VIDEO)"". Arkivuar nga origjinali origjinali më 10 maj 2017. Marrë më 14 nëntor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Players Appearing for Two or More Countries". rsssf.com.
  4. ^ "Milko Đurovski danas u loži "Marakane"" (në Sërbisht). blic.rs.