Millkshejk

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Milkshake me dredhëz

Milkshake është një pije që zakonisht bëhet me përzierjen e qumështit, akullores, dhe aromatizuesve ose ëmbëlsuesve siç janë butterscotch, salca e karamelit, shurupi i çokollatës, shurupi i frutave ose frutave të tëra në një përzierje të trashë, të ëmbël, të ftohtë.

Përgatitja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Restorantet me shërbime të plota, dyqanet e akullores, burimet e sodeve dhe diner zakonisht përgatisin milkshake në një mikser të specializuar të njohur si makina e milkshake. Në shtëpi, një përzierës përdoret më shpesh. Milkshaket mund të bëhen nga çdo aromë e akullores; aromatizues shtesë, siç janë shurupi i çokollatës, shurupi i maltit ose pluhuri i qumështit të shkrirë, shpesh shtohen përpara përzierjes.

Shumë dyqane të ushqimit të shpejtë nuk bëjnë milshake nga përbërësit individualë; përkundrazi, ata përdorin makina automatike, të cilat ngrijnë dhe shërbejnë një milkshake e përzierjes të para-përgatitur, e përbërë nga qumështi, një agjent aromatizues i ëmbël dhe një agjent i trashjes. Këto janë të ngjashme me makinat me akullore që shërbejnë butë, por mbahen në një qëndrueshmëri të pijshëm.