Millosh Kopiliqi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Millosh Obiliqi në kishen Serbe

Millosh Obiliqi i njohur në këngët epike shqipe si Millosh Kopiliqi (1350 - 1389) ka qenë një kalorës legjendar serb që pandehet të ketë qenë në shërbim të Llazarit të Serbisë gjatë pushtimit osman të Serbisë në fund të shekullit të 14. Emri i tij nuk dokumentohet ndër burimet e kohës, por pasqyrohet dendur ndër burimet e mëvonshme të Betejës së Kosovës si vrasës i Sulltan Muratit.[1]

Është Nipi i Vukanit dhe stërnipi i Stefan Nemanjës. Motra e Milloshit, Milica ishte e martuar me Lazër Robelin (1329-1389) nga Përlepnica, qe kishin 8 Fëmijë. Ndër ta ishin, Stefani, Elena, Mara, Olivera dhe emrat tjerë nuk dihen. (Ketu mund të ceket se mbi Fshatin Përlepnicë, Komuna e Gjilanit Serbët kan vendosur nji Pllakë përkujtimore ku shkruan se „këtu ka lindur CAR LAZARI, pra është fjala për Pricin Lazër Robeli - Robelli*)

Martesat e Fëmijëve të Milicës dhe Lazrit

• Stefani ishte i martuar me Helenen, Vajza e Francesco II. Gatillusio (pa pasardhës)

• Elena ishte e martuar me Gjergj Balshën II, pasardhës Balsha III

• Mara ishte e martuar me Vuk Brankoviqin apo Gergurin

• Elena ishte e martuar me Sulltan Bejazitin II

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Leandrit I. Mehmeti; Branislav Radeljic (24 mars 2017). Kosovo and Serbia: Contested Options and Shared Consequences (në anglisht). University of Pittsburgh Press. ff. 64–. ISBN 978-0-8229-8157-2.