Jump to content

Milo Gjukanoviqi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Milo Gjukanoviq
Мило Ђукановић
Gjukanoviq në tetor 2019
Presidenti i 2-të dhe 4-të të Malit të Zi
Titullar
Në detyrë
20 maj 2018
KryeministriDushko Markoviq
Zdravko Krivokapiq
Dritan Abazoviq
Paraprirë ngaFilip Vujanoviq
Në detyrë
15 janar 1998 – 21 maj 2003
KryeministriFilip Vujanoviq
Paraprirë ngaMomir Bulatoviq
Pasuar ngaFilip Vujanoviq
Kryeministri i Malit të Zi
Në detyrë
4 dhjetor 2012 – 28 nëntor 2016
PresidentiFilip Vujanoviq
Paraprirë ngaIgor Lukshiq
Pasuar ngaDushko Markoviq
Në detyrë
29 shkurt 2008 – 29 dhjetor 2010
Paraprirë ngaZhelko Shturanoviq
Pasuar ngaIgor Lukshiq
Në detyrë
8 janar 2003 – 10 nëntor 2006
PresidentiFilip Vujanoviq
Dragan Kujoviq
Filip Vujanoviq
Paraprirë ngaDragan Gjuroviq (në detyrë)
Pasuar ngaZhelko Shturanovi
Në detyrë
15 shkurt 1991 – 5 shkurt 1998
PresidentiMomir Bulatoviq
Paraprirë ngaPozita u themelua
Pasuar ngaFilip Vujanoviq
Ministri i Mbrojtjes
Në detyrë
5 qershor 2006 – 10 nëntor 2006
KryeministriVetë ai
Paraprirë ngaPozita u themelua
Pasuar ngaBoro Vuçiniq
Kryetari i DPS
Titullar
Në detyrë
31 tetor 1998
Paraprirë ngaMilica Pejanoviq-Gjurishiq
Të dhëna vetjake
U lind më15 shkurt 1962
Nikshiqi, RS Mali i Zi, RSF Jugosllavia
NënshtetësiaMalazezë
Partia politikeSKJ (1979–1991)
DPS (1991–prezent)
Lidhjet e tjera
politike
Koalicioni për një Mal të Zi Evropian (1998–2016)
Bashkëshortja/etLidija Kuq
Fëmijët1
Të afërmitAco Gjukanoviq (vëlla)
ShkollimiUniversiteti "Velko Vllahoviq"

Milo Gjukanoviq (Malazisht: Мило Ђукановић, Milo Đukanović; i lindur më 15 shkurt 1962) është një politikan malazez që shërben si Presidenti i Malit të Zi që nga viti 2018, duke shërbyer më parë në këtë rol nga viti 1998 deri më 2003.

Ai shërbeu gjithashtu si Kryeministër i Malit të Zi (1991–1998, 2003–2006, 2008–2010 dhe 2012–2016) dhe është kryetari afatgjatë i Partisë Demokratike të Socialistëve të Malit të Zi, fillimisht dega malazeze e Lidhjes së Komunistave të Jugosllavisë, e cila qeverisi Malin e Zi vetëm ose në një koalicion që nga futja e politikës shumëpartiake në fillim të viteve 1990 deri në humbjen e saj në zgjedhjet parlamentare të vitit 2020.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Milo Gjukanoviq ka kryer shkollën Ekonomike në Podgoricë, ku edhe diplomoi në Fakultetin Ekonomik pranë Universitetit të Malit të Zi. Si bir gjykatësi herët në rini përparoi në karierën politike. Në vitin 1979 arriti të bëhët anëtarë i Komitetit Qendrorë të Lidhjës së Komunistëve të Jugosllavisë. Me ndihmën e Slobodan Milosheviqit në moshë 29 vjeçare ( 1991), arrinë të bëhet kryeministri më i ri në Evropë.Kah fundi i vitit 1996 dhe fillimi i vitit 1997 ra në konflikt të hapur me Milosheviqin dhe regjimin e tij në Beograd e quajti të dështuar, dhe Milosheviqin njeri i së kaluarës.