Jump to content

Milutin Shoshkiq

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Milutin Shoshkiq

Millutin Shoshkiq (serbisht: Милутин Шошкић Milutin Šoškić, l. 31 dhjetor 1937, Peja - 27 gusht 2022) ishte një futbollist profesionist serb që luante si portier. Ai konsiderohet si një nga lojtarët më të mëdhenj të Partizanit.

Lindi në Jabllanicë, një fshat afër Pejës nga babai Jeremija, oficer mbretëror dhe nëna Radunka, si fëmija i katërt në familje. Paraardhësi i familjes Shoshkiq është nga Bratonozhiqi, në fillim të shekullit të 18-të u shpërngul në Ulotinë, dhe një degë e familjes më vonë shkoi të jetonte në Jabllanicë. Ai u rrit në një familje patriarkale. Luftën e Dytë Botërore e kaloi në mërgim në Patriarkanën Serbe të Pejës.