Mina, Arabia Saudite

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mina
Lagje
Tenda në Mina gjatë Haxhit
Tenda në Mina gjatë Haxhit

Mina (Arabisht: منى) është lagje e Mekës në provincën e Mekës në perëndim të Arabisë Saudite. Lagja ndodhet 5 km në lindje të qytetit të Mekës.

Mina luan një rol të madh gjatë Haxhit. Më shumë se 100,000 tenda me ajër të kondicionuar që mund të strehojnë më shumë se 3 milion njerëz sigurojnë strehim të përkohshëm për pelegrinët vizitues.[1] Në luginën e Mina është Ura Jamaraat, vendi i ritualit të Gurëzimi i Djallit, kryer në mes të lindjes së diellit dhe perëndimit të diellit në ditën e fundit të haxhit. Mina është vendi ku pelegrinët hedhin gurë, duke përkujtuar rastin që Profeti Ibrahim e vrau me gurë Djallin që erdhi mes tij dhe urdhrit që Allahu e kishte caktuar. Shumë pelegrinë në haxh ecin nëpër Qabe shtatë herë, pastaj vizitojnë pusin e Zamzamit. Zakonisht, ata kalojnë natën e tyre të parë në luginën e Mina. Ky ritual ndodh nga e teta deri ditën e dymbëdhjetë të Haxhit. Në Mina, burrat dhe gratë nuk lejohen të flenë së bashku.

Gjatë Luftës Civile Siriane, bashkësia ndërkombëtare i bëri presion Arabisë Saudite që të përdorte qytetin e saj të çadrës pa pushim për të strehuar refugjatët e luftës.[1][2][3]

Rrëmujë më 2015[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 24 shtator 2015, një situatë e mbipopullimit shkaktoi më shumë se 2,000 njerëz të mbytur dhe të shtypur deri në vdekje, ndërkohë u plagosën 934 të tjerë gjatë pelegrinazhit vjetor të haxhit në Mina, Mekë. Incidenti ndodhi në kryqëzimin e rrugëve 204 dhe 223 që çuan deri në urën e Jamaraatit. Është aksidenti më vdekjeprurës që ndodh në Haxh, që nga fatkeqësia e vitit 1990 që vrau 1,426 njerëz. Është rrëmuja më vdekjeprurëse e shekullit të 21-të. Kjo rënie e turmës shkaktoi vdekjen e të paktën 2,236.[4] Vlerësimet e numrit të të vdekurve ndryshojnë; Associated Press raportoi 2,411 të vdekur.[5]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b if-PV-mk, teleSUR /. "Saudis Accused of Not Taking Refugees Despite 100K Empty Tents". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Saudi Arabia Refugee Policy Controversy: King Salman Condemns 'False Accusations' Over Resettlement Policy". 15 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ mh-CM-mk, teleSUR /. "Saudi Arabia Says Accepted 'Millions' of Syrians, Facts Disagree". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Iran says tests will show cause of diplomat's death in Saudi". AFP. Arkivuar nga origjinali më 29 nëntor 2015. Marrë më 5 tetor 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Gambrell, Jon; Ahmed, Baba (9 dhjetor 2015). "Hajj Stampede in September Killed Over 2,400, New Count Finds". The New York Times. Associated Press. Arkivuar nga origjinali më 11 dhjetor 2015. Marrë më 9 dhjetor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)