Miniera e Vlahnës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Miniera e Vlahnës është një minierë e madhe që ndodhet në veri të Shqipërisëqarkun e Bulqizës, 256 kilometres (159 mi) në veri-lindje të kryeqytetit, Tiranë. Vlahna përfaqëson rezervën e dytë më të madhe të kromit në Shqipëri dhe një nga më të mëdhatë në Evropë, me rezerva të vlerësuara prej 2.56 milion ton xehe me klasifikim 29.2% krom metal . [1] Miniera është pjesë e Masivit të Tropojës, një zonë 440 km katror e cila ka një trashësi shkëmbi midis 6 kilometres (3.7 mi) dhe 8 kilometres (5.0 mi) dhe përmban 286 depozita dhe dukuri të verifikuara të kromit. [1] Depozita është eksploruar në thellësi deri në 300 metres (980 ft) dhe rezervat gjeologjike arrijnë në 6.1 milion ton me klasifikim 26.48% metal krom. [1]

Miniera e Vlahnës filloi punën në vitin 1986. Prodhimi total i kombinuar i xehes së kromit nga miniera midis 1986 dhe 2006 arriti në 45,000 ton. [1] Niveli më i thellë i minierës është Profile 16 i cili arrin një thellësi prej 370 metres (1,210 ft) . Rezervat e mineralit të kromit të minierës janë të ndara në dy kategori mbi dhe poshtë Profilit 16. Rezervat e provuara të xehes që ndodhen mbi Profilin 16 arrijnë në 2,560,000 ton xehe me klasifikim 29.2% krom metal. [1] Rezervat e provuara të xehes që ndodhen nën Profilin 16 aktualisht nuk janë vlerësuar ose llogaritur, por pritet të klasifikohen me 38% metal krom. [1] Rezervat totale të minierës arrijnë në 2.56 milionë ton xehe të klasifikimit 29.2% metal krom. [1] Pjesa jugore e minierës është në pronësi të investitorëve privatë dhe pjesa qendrore dhe veriore e minierës janë të pabanuara. Miniera e Vlahnës është një nga tetë minierat shqiptare të kromit që ka rezerva mbi 1 milion ton mineral kromi. [1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c d e f g h "Chromium in Albania" (PDF). mete.gov.al. 2010. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 2012-03-13. Marrë më 2010-09-23. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "mete" defined multiple times with different content