Ministria e Drejtësisë e Shqipërisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Ministria e Drejtësisë është një ministri e Republikës së Shqipërisë.

Ministria e drejtesise është përgjegjëse për zbatimin e politikës së drejtësisë qeveritare, sistemin ligjor shqiptar në Kushtetutë dhe ligjin e përgjithshëm administrativ, të drejtën civile, të drejtën procedurale dhe të së drejtës penale, si dhe çështjet që lidhen me çështjet demokratike, të drejtat e njeriut, integrimin dhe çështjet e pakicave dhe çështjet metropolitane.

Ministrja aktuale e Drejtësisë është Etilda Gjonaj.[1]


Ministria e Drejtësisë ishte një nga ministritë e para të krijuara pas Pavarësisë së Shqipërisë në vitin 1912.

Nga viti 1968 deri më 1989, ministria u mbyll.[2] Ajo u rihap si pjesë e një sërë reformash gjatë rënies së komunizmit në Shqipëri.[2]


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Etilda Gjonaj". www.drejtesia.gov.al. Arkivuar nga origjinali origjinali më 31 maj 2018. Marrë më 2017-09-27. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b Abrahams, Fred C. (2015). Modern Albania: From Dictatorship to Democracy in Albania. New York: New York University Press. f. 37.  978-1-4798-3809-7. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Society.svg Ky artikull në lidhje me Politika është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.