Mirlinda Kusari Purrini

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Mirlinda Kusari Purrini (e lindur më 9 dhjetor, 1967) është themeluese dhe drejtore ekzekutive i SHE-ERA në Kosovë, një post që ajo ka mbajtur që nga shtatori, i vitit 1999. Ajo është një ekonomiste profesioniste, e diplomuar në Ekonomi dhe Financa nga Universiteti i Prishtinës.[1] Kusari është aktive në të dy fushat, në qarqet e biznesit dhe shoqatave humanitare, me përvojë ndërkombëtare në fushën e kërkimit dhe projekteve.[2]

Çmime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në 27 tetor, 2011 ajo mori Çmimin "Aleanca Ndërkombëtare për Gratë", në Washington.[3][4][5]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kusari është e martuar me Shkëlzen Purrini-n. Ato jetojnë në kryeqytetin e Kosovës, Prishtinë.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Mirlinda Purrini | SHE-ERA". ZoomInfo.com. Marrë më 2015-02-21. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 31 dhjetor 2013. Marrë më 21 maj 2016. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "2011 World of Difference Award Recipients - The International Alliance for Women". Tiaw.org. 2 janar 2012. Marrë më 2015-02-21. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ [1] Arkivuar 31 dhjetor 2013 tek Wayback Machine [dead link]
  5. ^ "Portali Indeksonline - Lajmet". Indeksonline.net. Marrë më 2015-02-21. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]