Jump to content

Miroslav Bllazheviq

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Miroslav Bllazheviq

Blazheviq si trajner i kombëtares boshnjake më 2009
Të dhënat vetjake
Datëlindja(1935-02-10)10 shkurt 1935
VendlindjaTravnik, Jugosllavia
(tani Bosnja dhe Herzegovina)
Data e vdekjesGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
VendvdekjaZagreb, Kroacia
PozicioniAnësor i djathtë
Karriera me të rinjtë
Travnik
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1954–1955Dinamo Zagreb0(0)
1955–1957Lokomotiva Zagreb4(0)
1957–1959Sarajevo14(0)
1959–1963Rijeka48(4)
1963–1965Sion
1965–1966Moutier
Gjithsej66(4)
Skuadra të menaxhuara
1968–1971Vevey
1971–1976Sion
1976Zvicra
1976–1979Lausanne-Sport
1979–1980Rijeka
1980–1983Dinamo Zagreb
1983–1985Grasshopper
1985Prishtina
1985–1988Dinamo Zagreb
1988–1991Nantes
1991–1992PAOK
1992–1994Croatia Zagreb
1994–2000Kroacia
2001Irani
2002Osijek
2002–2003Dinamo Zagreb
2003Mura
2003–2005Varteks
2005Hajduk Split
2005–2006Neuchâtel Xamax
2006–2008Zagreb
2008–2009Bosnja dhe Herzegovina
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Miroslav "Çira " Bllazheviq (10 shkurt 1935 – 8 shkurt 2023) ishte trajner dhe lojtar profesionist i futbollit boshnjak dhe kroat.

Karriera e tij si lojtar profesionist u shtri nga viti 1954 deri në vitin 1966, gjatë së cilës ai luajti për Dinamo Zagreb, Lokomotiva Zagreb, Sarajevo, Rijeka dhe për klubet zvicerane Sion and Moutier.

Si trajner, periudha e tij më e suksesshme ishte me kombëtaren kroate, të cilën ai e çoi në çerekfinale në Kampionatin Evropian të 1996 dhe fitoi vendin e tretë në [[Kampionati Botëror i Futbollit 1998|Kampionatin Botëror të Futbollit 1998. Ai gjithashtu drejtoi ekipet e mëposhtme kombëtare: Zvicër, Iran, Bosnje dhe Hercegovinë dhe Kinë Olimpike. Blažzheviq pati gjithashtu periudha të suksesshme në Vevey, Sion, Lausanne-Sport, Rijeka, Dinamo Zagreb, Grasshopper Zürich, Prishtina, Osijek, Varteks, Zagreb, Shanghai Shenhua dhe Sloboda Tuzla.

Nga 29 mars 1993 deri më 23 shkurt 1995 ishte president i Dinamo Zagrebit.[1]

Blazhević mbajti një personazh shumëngjyrësh publik në Kroaci, ku ai njihej me nderim si "trener svih trenera" ("trajneri i të gjithë trajnerëve").[2][3]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Miroslav "Çira " Bllazheviq është i lindur në Travnik, më 10 shkurt të vitit 1935, është ekspert futbolli. Ndër shqiptarët më së tepërmi njihet sepse ishte trajner i KF Prishtinanë vitin 1986, në kohën kur ishte në ligën e parë federative të ish Jugosllavisë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Predsjednici kroz povijest". povijest.gnkdinamo.hr (në kroatisht). Arkivuar nga origjinali më 10 nëntor 2021. Marrë më 2018-12-15.
  2. ^ Krajcar, Dražen. "Trener svih trenera i vječni šarmer – 1935". Povijet.hr (në kroatisht). Marrë më 22 dhjetor 2022.
  3. ^ "Najdirljiviji trenutak! Trenera svih trenera slomile emocije nakon što mu je masa počela skandirati" (në kroatisht). Sportske Novosti. Jutarnji.hr. 18 dhjetor 2022. Marrë më 22 dhjetor 2022.