Mirush Kabashi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Mirush Kabashi.jpg

Mirush Kabashi lindi më 17 prill 1948Shkodër dhe është rritur në Durrës. Është një aktor shqiptar. Origjina e tij është nga Gjakova. Ai është aktor i rreth 100 roleve, në teatër dhe filma. Shpesh ka qenë edhe prezantues i aktiviteteve të shumta artistike. Gjithashtu, Kabashi është cilësuar si një nga interpretuesit më të mëdhenj të poezisë në Shqipëri. Ai ka dhënë një kontribut të madh në filmografinë shqiptare. E ndërsa një pjesë të jetës së tij ia ka kushtuar edhe teatrit me rolet e tij të larmishme, ku ndër to më i veçanti ka mbetur ai i Sokratit tek “Apollogjia e fundit e Sokratit”.

Filmografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Burimet[redakto | redakto tekstin burimor]