Jump to content

Miss Universe Kosova

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Miss Universe Kosova merr pjesë në Miss Universe nga viti 2008. Fituesi i Miss Kosova e prezanton KosovënMiss Universe. Rezultatet e Kosovës në Miss Universe kanë qenë të kënaqshme dhe të vlerësuara nga juria.

Në pjesëmarrjen e parë në Miss Universe në vitin 2008 Kosova e zuri vendin e gjashtë me përfaqësuesen Zana Krasniqi. Në Vitin 2009 Kosova mori vendin e tretë kur përfaqësuesja e Kosovës Marigona Dragusha.

Viti Emri Vendi
2008 Zana Krasniqi Top 10 (doli në vend të 6-të)
2009 Marigona Dragusha Shoqëruesja e 2-të
2010 Kështjella Pepshi nuk e klasifikuar
2011 Aferdita Dreshaj Top 16
2012 Diana Avdiu TBA

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]