Mitrovica e Maçvës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Maçvanska Mitrovica dhe fshatrat fqinje, territor i ish-komunës së Maçvanska Mitrovicës

Mitrovica e Maçvës (Serbokroatisht: Мачванска Митровица - Mačvanska Mitrovica) është një qytet i vendosur në komunën e Mitrovicës së Sremit, në rrethin e Sremit të Serbisë. Ndodhet në Krahinën Autonome të Vojvodinës. Qyteti ka një shumicë etnike serbe dhe popullsia e tij numëron 3,873 banorë (regjistrimi i vitit 2011). [1]

Emri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri i tij do të thotë "Mitrovica e Maçvës" (sepse ekzistojnë edhe Mitrovica e Sremit dhe Mitrovica e Kosovës). Në serbisht, qyteti njihet si Mačvanska Mitrovica (Мачванска Митровица), në kroatisht si Mačvanska Mitrovica dhe në hungarisht si Szenternye. Emra të tjerë serbë të përdorur për qytetin përfshijnë Srpska Mitrovica (Српска Митровица), Mala Mitrovica (Мала Митровица) dhe Mitrovica (Митровица).

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Së bashku me fshatrat fqinjë Noćaj, Salaš Noćajski, Radenković, Ravnje dhe Zasavica II, qyteti i Maçvanska Mitrovica është i vetmi qytet në Vojvodina që ndodhet në rajonin e Maçvës, dmth në bregun e djathtë të lumit Sava, dhe rrjedhimisht në Ballkan Gadishulli.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Grupet etnike (regjistrimi i vitit 2002):

Popullsia historike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 1921: 220
  • 1931: 567
  • 1948: 705
  • 1953: 869
  • 1961: 1408
  • 1971: 3,357
  • 1981: 3661
  • 1991: 3788
  • 2002: 3,896

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Mačvanska Mitrovica, broj stanovnika". brojstanovnika.cu.rs. Marrë më 2022-12-22. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)