Miyazaki

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Miyazaki
宮崎市
Qytet
noform
Hoteli Kanko në Miyazaki
Stema_figura
Emblema e Miyazakit
Flag of Miyazaki, Miyazaki.svg
Flamuri i Miyazakit
Vendndodhja
Miyazaki is located in Japoni
Miyazaki
Miyazaki

Koordinatat: 31°55′V 131°25′L / 31.917°V 131.417°L / 31.917; 131.417

Administrimi
Shteti Flamuri Japonia
Kryetari i Bashkisë Tojiki Tadashi
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 643.67 km2
Popullsia 399,565 banorë
Dendësia 621 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore Ora Standarte e Japonisë (UTC+9)
Faqja Zyrtare Uebfaqja Zyrtare

Miyazaki (Japonisht: 宮崎市) është qytet në prefekturën Miyazaki) në ishullin KyūshūJaponi. Sipas tetorit 2017, popullsia e qytetit ishte 399,565.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 1 janar 2006, qytezat Sadowara dhe Tano (që të dyja prej distriktit Miyazaki) dhe Takaoka (prej distriktit Higashimorokata) u bashkuan me Miyazakin.

Më 23 mars 2010, qyteza Kiyotake (prej distriktit Miyazaki) u bashkua me Miyazakin. Distrikti Miyazaki u shpërbë si rezultat i kësaj bashkimi.[1]

Arsimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Miyazaki ka klimë subtropikale me verë të nxehtë dhe dimë të ftohtë. Gjatë verës, qyteti është veçanërisht i prirur për tajfun, një prej të cilave përmbyti qytetin me 587.2 milimetra shi në një ditë më 16 tetor 1939. Muaji më i lagësht që nga fillimi i regjistrimeve ka qenë shtator 1886 me 1,259.3 milimetra dhe më e thata dhjetor 1988, e cila qëndron si muaji i vetëm pa reshje të matshme.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 29 qershor 2007. Marrë më 22 nëntor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)