Jump to content

Miza Ce-ce

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Miza ce-ce

Miza Cece ose Tsetse ndonjëherë shqiptohet tzetze dhe njohur ndryshe edhe si miza tik-tik, janë miza të ashpra të mëdha të cilat jetojnë kryesisht në mes të kontinentit të Afrikës ndërmjet shkretëtirës Sahara dhe Kallahari [1]. Ata jetojnë duke u ushqyer me gjakun e kafshëve kurrizore dhe janë vektorët biologjik afrikan kryesor të Trypanosomatid-it, e cila njerëzve u shkakton sëmundjen e gjumit dhe trypanosomiasis tek kafshët, e njohur gjithashtu si nagana.

Ce-ce është studiuar gjerësisht për shkak të transmetimit të sëmundjes së tyre. Këto miza janë multivoltine, zakonisht duke prodhuar rreth katër gjenerata në vit, dhe gjithsej deri në 31 gjenerata gjatë gjithë jetës së tyre [2].

  1. ^ Rogers, D.J.; Hay, S.I.; Packer, M.J. (1996). "Predicting the distribution of tsetse flies in West Africa using temporal Fourier processed meteorological satellite data". Annals of Tropical Medicine and Parasitology. 90 (3): 225–241. PMID 8758138. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Cockerell, T. D. A. (1917). "A fossil tsetse fly and other Diptera from Florissant, Colorado". Proceedings of the Biological Society of Washington. 30: 19–22. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)