Mjet fluturues pa pilot

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Një mjet fluturues pa pilot (UAV) ose mjet ajror pa ekuipazh, [1] i njohur zakonisht si dron, është një avion pa asnjë pilot, ekuipazh ose pasagjerë në bord. UAV-të janë një përbërës i një sistemi aeuronautik pa pilot (UAS), i cili përfshin gjithashtu një kontrollues i bazuar në tokë dhe një sistem komunikimi me UAV. [2] [3] Fluturimi i UAV-ve mund të funksionojë me anë të një telekomande nga një operator (njeri), si avion i pilotuar nga larg (RPA), ose me një shkallë të ndryshme autonomie, të tilla si ndihma me autopilot, deri në avionë plotësisht autonom që nuk kanë asnjë ndërhyrje njerëzore. [4]

  1. ^ "Uncrewed Aircraft Systems (UAS)". Marrë më 15 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Hu, J.; Lanzon, A. (2018). "An innovative tri-rotor drone and associated distributed aerial drone swarm control". Robotics and Autonomous Systems. 103: 162–174. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Sharma, Abhishek; Basnayaka, Chathuranga M.Wijerathna; Jayakody, Dushantha Nalin K. (maj 2020). "Communication and networking technologies for UAVs: A survey". Journal of Network and Computer Applications (në anglisht). 168: 102739. arXiv:2009.02280. doi:10.1016/j.jnca.2020.102739.
  4. ^ Cary, Leslie; Coyne, James. "ICAO Unmanned Aircraft Systems (UAS), Circular 328". 2011-2012 UAS Yearbook - UAS: The Global Perspective (PDF). Blyenburgh & Co. fq. 112–115. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 4 mars 2016. Marrë më 31 maj 2021. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)